Výzkum českých vědců prokázal, že riziko nákazy covidem v obchodech a na poště je nulové

2021-09-24 | Odhalení

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Tým vědců profesora Omara Šerého, který se zaměřuje na výzkum koronaviru v našem prostředí, došel k překvapivému poznatku. V obchodech a v dalších provozovnách nedochází k přenosu nákazy, a uzavírání obchodů je tudíž značně sporné.

Výsledky podrobného vzorkování a zjišťování přítomnosti virů na jedné z největších pošt v České republice v Brně prokázaly, že je z hlediska šíření infekce její prostředí zcela bezpečné. Šerý proto rozporuje smysl některých vládních opatření, konkrétně zejména uzavírání obchodů.

Na žádném z dvaceti testovaných povrchů se žádný koronavirus nevyskytl

Vědecký tým pod vedením Omara Šerého strávil na pobočce v Brně mezi klienty a zaměstnanci pošty jeden pracovní den. K výzkumu využil citlivou testovací metodu PCR, která dokáže detekovat řádově desítky virů.

„Za tuto dobu, co jsme vzorkovali, se na poště vystřídalo více než 2600 lidí. My jsme po dobu více než 12 hodin vzorkovali vzduch, potom různé povrchy, dotykové displeje, přepážky a stírali jsme také ruce pracovnic pošty,“ vysvětloval postup svého týmu Šerý.

V laboratoři pak veškeré stěry prošly důkladnou analýzou. Výsledek překvapil i samotné vědce, kteří se chystají vzorkovat i na dalších místech.

„Zjistili jsme, že prakticky ani ve vzduchu, ani na žádném z dvaceti testovaných povrchů se žádný koronavirus nevyskytl. Musím se přiznat, že to je pro mě velké překvapení, protože spousta lidí si sahá na roušky během dne. Pak sahají právě na různé displeje, na platební terminály a tak dál. A tam jsme opravdu neobjevili ani jeden virus,“ uvedl profesor.

V obchodech se covid nepřenáší

Omar Šerý šel ještě dál, když zpochybnil aktuální rozhodnutí vlády zakazovat prodej vybraného zboží v supermarketech kvůli údajnému „zrovnoprávnění“ konkurence se zavřenými malými obchody.

„Domnívám se, že na mozek leze vše kolem koronaviru nejen nám všem, ale především lidem z vlády, co například vymýšlejí, co budou a co nebudou smět prodávat supermarkety. To je už opravdu za hranicí blbého béčkového sci-fi,“ prohlásil Šerý a kritizoval uzávěru v obchodech.

„Vím, o čem mluvím, z našeho výzkumu mám důkazy o tom, že se v prostředí, jako jsou obchody, při dodržování platných hygienických zásad koronaviry nepřenášejí ani na površích, ani vzduchem,“ uvedl na twitteru.

Chybějí vládní analýzy

Svým způsobem není divu, že profesor Šerý nezapadl do vládní sestavy, libující si v opakovaných lockdownech. Problém ovšem spočívá v tom, že nikdo jeho výzkum minimálních rizik nákazy covidem v obchodech a podobných veřejných prostorech při dodržování základních hygienických pravidel nevyvrátil.

„Řada ministrů opakovaně přiznala, že obchody nejsou problémem a nikdy nebyly zdrojem nákazy. Místo toho, aby vláda hledala cesty, jak nechat lidi co nejnormálněji žít, dojít si v klidu nakoupit nebo si jít zasportovat, přichází s těmito tresty vůči malým podnikatelům,“ oponuje vládě prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný zatím přes výzvy podnikatelských asociací nepředložil žádnou analýzu rizika, která by opravňovala takto drastickou redukci prodeje. Dokonce i jeho předchůdce Roman Prymula ještě v polovině prosince prohlašoval, že malé obchody velkým rizikem nejsou.

Potom není divu, že Babišově vládě, která není schopna odůvodnit svoje rozhodnutí a pohybuje se ode zdi ke zdi, věří stále méně lidí. U opakovaně poškozovaných podnikatelů, jimž není schopna na rozdíl od sousedních zemí ani zajistit adekvátní státní podporu, to prohrála už dávno.

Zdroj: forum24.cz, 2020-12-27

Z diskuze

Čím větší zmatek, chaos, nejistota, strach, obavy, tím lépe lze dav ovládat. "Rozděl a panuj."


Co si ve volbách 2021 zvolíme, to budeme mít!
Volte č. 3 – volte VOLNÝ 3lok – volte svo3odu.

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok