Volný se ve Sněmovně nepopral. Praní vypadá jinak, řekla v Rozstřelu Lipovská

2021-08-06 | Z domova

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Oznámení ekonomky a radní ČT Hany Lipovské, že bude ve volbách do Sněmovny kandidovat za Volný blok, vzbudilo poměrně velký rozruch v politické, církevní a mediální sféře. Pokud by získala post v Poslanecké sněmovně, mandát radní ČT by automaticky zanikl. Rezignovat zatím nehodlá, ale bude se zdržovat hlasování.

Hana Lipovská podle svých slov neporušila zákon o České televizi, protože zatím nikde nemá politický mandát. Nicméně chce stále studovat podklady. „Budu na jednáních rady sedět a studovat poklady, když uvidím problém, upozorním na to kolegy. Nebudu hlasovat a navrhovat usnesení. Jedinou výjimkou jsou personální otázky,“ řekla Lipovská v Rozstřelu.

Lipovská nicméně na jedné z tiskových konferencí už vystupovala s billboardem Volného bloku. Podle svých slov ale byl následně odnesený a má to za podstatný detail. „Nechtěla jsem kandidovat za velkou stranu s jistotou mandátu,“ řekla k Volnému bloku.

V Radě ČT podle ní navíc sedí spousta bývalých politiků, kteří jsou navázaní na ČSSD. Ti ale ve straně v současné době nejsou aktivní. Současná Rada ČT je podle Lipovské bezzubá. „Do voleb už nebude nic řešit a to je podle mě plýtvání penězi koncesionářů,“ řekla.

Rada ČT se také podle Lipovské bojí, že ji Sněmovna odvolá, stejně tak ředitel České televize. 30 let starý zákon má současná radní za zastaralý. Lipovská také popřela, že by její chování v České televizi s doprovodem policie bylo účelové v rámci předvolební kampaně.

Za dezinformaci označila také informaci, že by se bála o život. „Nikdy jsem nemluvila s policií o tom, že bych se bála o život,“ řekla.

Hana Lipovská podala trestní oznámení na několik lidí

Je mezi nimi například generální ředitel České televize Petr Dvořák, Jaromír Soukup, který vlastní společnost Médea a TV Barrandov či Michal Petr a Zuzana Prokopcová. „To jsou čtyři lidé, na které míří trestní oznámení, okruh osob je ale širší,“ upřesnila Lipovská.

Jde o trestní oznámení z důvodu podvodu, insolvenčního podvodu, pletich při insolvenčním řízení a další. „Má 150 stran, připravovala jsem ve spolupráci s insolvenčními právníky. Orgány neodložili oznámení, ale předaly orgány, které mají místně a věcně k věci nejblíže, takže víme, že je dál v jednání,“ dodala k oznámení.

Lipovská také prohlásila, že se poslanec Lubomír Volný nikdy nepral a jde o jeden výklad situace. Volný ve Sněmovně prohlásil, že dá předsedajícímu „flákanec“, pokud mu znovu nepustí mikrofon.

„Ve Sněmovně jsou všichni uhlazení a možná nám chybí chlap, který má odvahu a bude mluvit za lidi. Z toho hlediska je mi moravskoslezská ráznost sympatická,“ řekla Lipovská na adresu Lubomíra Volného a dodala, že se s „raubíři“ v mládí velmi ráda kamarádila.

S očkováním Lipovská počká a zatím vakcínu nedostala. „Bylo to po dohodě a na radu mého lékaře vzhledem k mé diagnóze, což respektuji. Jsem proti povinné vakcinaci proti covidu, ale jinak s očkováním problém nemám,“ řekla k vakcinaci. Očkování proti covidu v Česku povinné není.

Lipovská ještě k očkování dodala, že jí nevadí kandidovat vedle lidí, kteří zpochybňují vědecké studie a výsledky. „Nestavme vědce nad obyčejné lidi. Nemám ráda dělení na ‚hloupý vesničan, chytrý člověk z města‘,“ řekla. Vědecké studie ovšem dokládají například účinnost očkování i proti různým variantám koronaviru.

Na tvorbě programu jsem se podílela

Od Lipovské se po kandidatuře například distancoval Olomoucký arcibiskup a k distancování vyzvali katolickou církev i další lidé. Lipovská své politické ambice zveřejnila teprve v posledních týdnech. Co ji vedlo ke kandidatuře v barvách Volného bloku nebo jaké programové body této strany jsou ji blízké?

Lipovská se sama dle svých slov na tvorbě programu podílela. „Primární je pro mě zásadní ekonomická otázka, otázka czexitu (vystoupení České republiky z Evropské unie, pozn. red.),” uvedla pro zpravodajský portál iDNES na konci července.

V tomto týdnu se objevily i hlasy, že kandidatura Lipovské je v rozporu se zákonem o České televizi a Českém rozhlasu. K rezignaci z pozice radní kandidátku do Poslanecké sněmovny vyzvala poslankyně TOP 09 Olga Sommerová. Radní by dle zákona totiž měli být apolitičtí.

Lipovská na konci minulého měsíce oznámila, že na post do voleb nerezignuje, bude se však zdržovat hlasování. V Rozstřelu se dozvíte, proč podle ní kandidatura není v rozporu s legislativou a zda je možné, že názor do říjnového klání změní.

Ke kandidatuře Hany Lipovské se vyjádřili i duchovní představitelé. Olomoucký arcibiskup Jan Graubner minulý týden odmítl spojovat římskokatolickou církev s partají Volný blok, politické uskupení označil doslova za „extrémní“.

Šestadvacet osobností katolické víry dokonce zaslalo otevřený dopis, v němž vyzvali kardinála Dominika Duku, aby se od Lipovské jménem církve distancoval. Duka však za radní nadále stojí. Byla to právě Česká biskupská konference, kdo Lipovskou do Rady ČT nominoval.

Zdroj: idnes.cz, 2021-08-04

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok