Vodní děla na demonstraci iniciativy „Léto svobody“ v Berlíně

2021-08-02 | Ze světa

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

V neděli 1. srpna 2021 proběhla v Berlíně masivní demonstrace proti zaváděným totalitním opatřením. Demonstrace se navzdory zákazu berlínských úřadů zúčastnilo na 5000 lidí. Přes 600 demonstrujících bylo zatčeno, jeden demonstrant následně v nemocnici zemřel. Pokuty pro demonstrující jsou až 1000 EUR, policejní těžkooděnci proti nim navíc podle dostupných zpráv použili vodní děla.

Policie obhajuje své nasazení při nedělních protestech hnutí "Querdenken" v Berlíně. Navzdory zákazu se na různých místech města opakovaně sešlo asi 5000 odpůrců koronových opatření. Opakovaně docházelo ke střetům s 2200 policisty ve službě.

V pondělí ráno bylo oznámeno, že v nemocnici zemřel 49letý účastník nedělních protestů. Podle policie zkolaboval při kontrole osobních údajů.

Muž si v neděli odpoledne při identifikaci stěžoval na brnění v pažích a na hrudi. Záchranáři okamžitě provedli opatření první pomoci, dokud nepřijela sanitka. Demonstrant později v nemocnici zemřel. Předpisy v takovém případě stanoví vyšetřování úmrtí – policie údajně takové řízení zahájila.

Pokuta až 1000 EUR a pepřový sprej

Účast na zakázaném shromáždění je správním deliktem, za který lze uložit pokutu až do výše 1000 EUR.

Podle reportéra agentury dpa byl při zatýkání protestujících použit pepřový sprej, když se někteří další snažili policistům v zatýkání zabránit.
V Länderallee ve Westendu "byly použity dráždivé látky, obušky a fyzické násilí," uvedla policie.

Byly nasazeny i policejní helikoptéry

Účastníci se mobilizovali s megafony a skandovali hesla jako "mír, svoboda, žádná diktatura". Někteří z nich se oblékli do kostýmů a bubnovali na nástroje, které si přinesli s sebou. U Siegessäule se shromáždilo mnoho policejních aut a byl tam nasazen vrtulník. Byly také postaveny bariéry.

Na odpoledne bylo ohlášeno shromáždění iniciativy "Querdenken 711", na které bylo přihlášeno 22 500 účastníků.

Policie protestující prostřednictvím několika hlášení z reproduktorů informovala, že shromáždění je zakázáno a že pokud sami neopustí prostor, budou použita vodní děla. Jak uvedla berlínská policie na Twitteru, účastníci byli výslovně požádáni, aby oblast opustili.

Svobodu nelze zakázat

Berlínská policie na tento víkend zakázala několik demonstrací, protože se obávala porušení hygienických předpisů. Vrchní správní soud Berlín-Braniborsko (OVG) v sobotu večer potvrdil předchozí rozhodnutí berlínského správního soudu a policie.

Mluvčí iniciativy "Querdenken 711" Michael Ballweg v neděli uvedl, že jeho iniciativa zákaz demonstrace přijala. Svobodu však nelze zakázat.

"Lidé se nyní sami zasazují o svá základní práva. A shromáždění se budou konat i nadále."

V interním "krizovém plánu" iniciativa vyzvala lidi, aby do Berlína přijeli i v případě zákazu.

Zdroj: rbb24.de, 2021-08-02

Výzva VOLNÉHO bloku

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok