Vláda opět manipuluje a lže, tentokrát o protilátkách

2021-09-05 | Z domova

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Stát si podle rozsudku Nejvyššího správního soudu z 2. září 2021 protiřečí (PDF je ke stažení níže), když uznává protilátky lidem s prodělaným onemocněním covid-19, ale ne těm, kteří si je nechají zjistit vyšetřením. Ministerstvo zdravotnictví podle soudu nedokázalo obhájit, proč kritérium předpokladu dostatečné hladiny protilátek nesvědčí ve prospěch osob s naměřenými protilátkami.

Nejvyšší správní soud vytkl ministerstvu zdravotnictví diskriminaci lidí s protilátkami už dříve.

„Odpůrce favorizoval osoby s laboratorně potvrzeným onemocněním covid-19 před osobami s laboratorně naměřenými protilátkami na základě kritéria, které v soudním řízení sám opustil, čímž připustil, že toto kritérium nebylo způsobilé obě skupiny vzájemně odlišit,“ vytkl ministerstvu v rozsudku z 2. září 2021 soud.

Nejvyšší správní soud posuzoval mimořádné opatření z června, které platilo do konce července. Konkrétně část, kterou ministerstvo zdravotnictví povolovalo vstup do veřejných prostor a na hromadné akce jenom lidem s testem, dokončeným očkováním nebo s potvrzením o prodělání onemocnění.

Ministerstvo v soudním řízení neuvedlo žádný argument zdůvodňující výjimku pro osoby s prodělaným onemocněním, který by před soudem obstál.

„Právě naopak. Jediný důvod, o nějž výjimku v odůvodnění napadeného opatření odpůrce opřel, tedy předpoklad dostatečné hladiny protilátek, explicitně opustil,“ uvedl soud.

„Tím odpůrce nejen označil odůvodnění jím vydaného mimořádného opatření v podstatě za nesprávné, ale současně i připustil, že jde o kritérium, které není způsobilé odlišit postavení osob s prodělaným onemocněním od osob s naměřenými protilátkami,“ poukázal soud.

Ministerstvo hájilo své rozhodnutí tím, že podle současného vědeckého poznání mají lidé, kteří prodělali onemocnění covid-19 dostatečnou imunitu 180 dnů po prvním pozitivním testu. Avšak u lidí, kteří se prokáží naměřenými protilátkami, není zatím jasné, jestli a kdy prošli nákazou, čímž se podle ministerstva nedá určit doba, po kterou by bylo možné předpokládat získanou imunitu. Podle odborné veřejnosti také nepanuje shoda na tom, jaká hladina protilátek je dostačující.

Vláda bude o protilátkách opět jednat. Proti je ministerstvo zdravotnictví, které říká, že pro jejich uznávání není dostatek dat.

Babiš oznámil, že 13. září uspořádá druhé kolo kulatého stolu o protilátkách. „Vyšla studie v Izraeli, která jednoznačně říká, že získaná přirozená imunita po překonání covidu je možná účinnější než očkování,“ řekl Babiš. Češi jsou podle premiéra na milion obyvatel nejpromořenější národ na světě.

„1 677 000 na deset milionů a z toho je asi 900 000 naočkovaných. Zbytek není naočkovaný a teď je samozřejmě otázka výše těch protilátek,“ uvedl tento týden premiér.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu 1. 9. 2021 oznámilo, že na podzim chystá celorepublikovou studii o protilátkách a buněčné imunitě na koronavirus, do které by se měly zapojit tisíce dobrovolníků.

Zdroj: idnes.cz, 2021-09-03

Ke stažení

Rozsudek Nejvyššího správního soudu 9 Ao 13/2021 - 36 z 2021-09-02
Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok