Tisíce sester se bouří v petici proti povinnému očkování. Válek nechápe

Co nechápe ministr Válek na stanovisku 80 tis. lékařů, sester, zdravotníků a občanů, kteří během prosince podepsali deklaraci proti povinnému očkování? Nezapomněl se přivázat u sněmovny nahý, jak sliboval v případě povinného očkování? Proč by měli zdravotníci, kteří chápou rizikovost vakcín proti covid-19 být příkladem ostatním? Opravdu si pan Válek myslí, že pro vládní marketink se nechá každý koupit?

Co na to Volný blok? Personální poddimenzovanost ve zdravotnictví trvá více než deset let. Nařízené povinné očkování experimentální vakcínou vybraných profesí je (pomineme-li porušení Listiny práv a svobod, řady pharma normativů a opomíjení již nabytých zkušeností o rizikovosti vakcín) bezpečnostní hazard a jen šílenec by takto ochromil již teď stěží udržitelný stav. Situace ovšem dala projevit rektální alpinismus řadě vedoucích pracovníků . . . Volný blok podal žalobu proti dotčené vyhlášce MZČR. https://volnyblok.cz/volny-blok-podal-hromadnou-zalobu-na-diskriminacni-vyhlasku-mzcr/

Zdroj: idnes.cz

Už přes čtyři tisíce zdravotních pracovníků podepsalo petici proti nátlaku na povinné očkování vybraných profesí. Takzvaná deklarace sester se přidává k deklaraci lékařů ze začátku prosince, kterou podepsalo skoro 80 tisíc lidí. Zdravotníkům vadí postih neočkovaných lidí, včetně možné ztráty zaměstnání. Šéfka České asociace sester považuje jednání za nekolegiální.

https://1gr.cz/fotky/idnes/21/123/vidw/REJ903e08_sestryOckovani.jpg

V deklaraci se píše, že zdravotníci nesouhlasí s rozdělováním společnosti na očkované a neočkované, kteří jsou podle nich diskriminováni a čelí společenské stigmatizaci.

Zejména jim ale vadí, že lidé, kteří nejsou očkovaní nebo odmítnou posilující dávku, a bude pro ně očkování povinné, mohou údajně přijít o práci, přestože během pandemie hodně obětovali a pomáhali v první linii.

„I přes překážky, které jsou nám kladeny, stále odoláváme a plníme své závazky. Nyní nám tuto možnost berete. Naprosto nelidsky nás vyhodíte, ukončíte pracovní poměr výpovědí, bez mrknutí oka, aniž byste jen na chvilku připustili, že řada z nás byla covidem-19 zasažena, a s námi celé rodiny a přátelé. Přesto jsme se vrátili, a bez dalších výmluv jsme se opět postavili do první linie,“ je například vytýkáno v deklaraci zdravotních sester, kterou podepsalo celkem přes 11 tisíc lidí.

Organizátorka petice, zdravotní sestra pražské Thomayerovy nemocnice Adriana Čipižáková, má s podobným postupem vlastní zkušenost. Onemocnění covid-19 sama prodělala, vakcínu vnímá jako neprověřenou.

„Vzhledem k tomu, že nejsem ochotná se testovat, protože jsem nepředložila, zda jsem či nejsem očkována, mi přišel vytýkací dopis, že musím nastoupit na neplacené volno. Samozřejmě se mi to nelíbí, chtěla bych pracovat,“ řekla CNN Prima NEWS Čipižáková.

Válek a šéfka zdravotnic pochopení nemají

S postojem skupiny zdravotníků nesouhlasí nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Kdo jiný by se měl dobrovolně očkovat a jít příkladem, než zdravotníci, tedy i sestřičky?“ napsal Válek v SMS CNN Prima NEWS.

Bez očkování proti covidu-19 je podle prezidentky České asociace sester Martiny Šochmanové osmnáct procent personálu, tedy deset až patnáct tisíc zdravotních sester. Některé se na očkování ještě chystají, ale zatím jsou například po prodělání onemocnění.

„Ten, který není očkovaný, odchází do karantény a oslabuje pracovní tým, takže já v tom vidím v podstatě nekolegiální chování,“ reagovala na petici pro CNN Prima NEWS Šochmanová.

„Jak moc kolegiální je, že očkovaní nejsou testovaní? Přitom i o nich víme, že jsou přenašeči,“ kontrovala však další ze signatářek petice, zdravotní sestra Martina Mrkosová.

Zdravotníků je málo a hrozí další odchody

Odchodu zdravotníků kvůli povinnému očkování se bojí i poslankyně SPD a jedna ze signatářek petice zdravotní sestra Karla Maříková. „Dojde ještě k většímu odlivu lidí z těchto profesí, kde už jich je nedostatek,“ kritizuje zákonodárkyně.¨

Odejít by kvůli tomu mohla i část pečovatelů v sociálních službách. „Dělat odhady je složité, odejít by mohlo jedno až tři procenta pracovníků,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Na limity svých sil se dostávali zdravotníci opět v listopadu, kdy se dramaticky zhoršovala situace v nemocnicích s další vlnou epidemie covidu-19, zdravotníci poukazovali na to, že je jich už tak málo, musí tedy sloužit přesčasy, za které však nejsou podle nich adekvátně ohodnoceni.

4 komentáře

  1. Nikdy se nedám očkovat, tato vláda mi připadá, jak nějaká sekta ovlivněna penězi. Svůj život nedám na oltář pro jejich rozmar. Je to nehorázná zrůdnost až psychopatie. Všichni zaprodanci ve vládě by měli odejít, nejlépe ihned!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *