Tálibán má v držení nejen Kábul, ale i nerostné suroviny v hodnotě 1 bilionu dolarů

2021-09-16 | Z domova, Ze světa

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Poslední hodiny v Kábulu – svědectví Čecha. Afghánistán je jednou z nejchudších zemí světa a nyní v krizi. Tálibán se znovu zaměřil na nerostné bohatství, které by mohlo změnit jeho ekonomické vyhlídky. Je to příležitost pro Čínu? Bude tento obrovský potenciál nadějí pro Afghánistán nebo tzv. "rokletím zdrojů"?

Od 15. srpna 2021 je mediální scéna pohlcena zprávami o bleskovém obsazení Kábulu Tálibánem. Západní svět je šokován. Jedno svědectví o chasu na pozadí konce jedné geopolitické hry:

"Všichni do jednoho se tu Tálibánu bojí. Nikdo neví, co bude. Holič má strach, že má na stěnách moderní plakáty dívek, lidé škrabou z aut samolepky legendárního velitele Ahmada Šáha Masúda, bojovníka proti Tálibánu, plakáty strhávají i trhovci, další lidé loupou billboardy, jiní pálí doma všechno, co by mohlo jen trochu naznačovat, že se někdy se spojeneckými vojsky zapletli. V neděli byly ulice úplně ucpané tisícovkami automobilů, všichni se snažili dostat na letiště, protože to byla jediná cesta ze země. Hraniční přechody už Tálibán do jednoho kontroluje a teď už pro lidi není úniku. S tím stoupá i napětí, že se něco stane." popisuje Čech, který zůstává v afghánském Kábulu, jak vypadaly poslední hodiny, než do Kábulu dorazili islamisté z Tálibánu.

"Ti lidé jsou schopni, aby si zachránili svůj krk, vzít samopal a jít vás bez výčitek zastřelit, aby ukázali Tálibánu svou loajalitu."

Rychlý pád Afghánistánu vyvolal humanitární krizi, kdy se tisíce lidí snaží uprchnout ze země. Tálibán převzal moc a také se znovu zaměřil na obrovské nevyužité nerostné zdroje, které by mohly změnit jeho ekonomické vyhlídky, pokud by se někdy rozvinuly.

Zásoby nerostných surovin v hodnotě téměř 1 bilionu dolarů

Podle zprávy Výzkumné služby Kongresu USA zveřejněné v červnu žilo od roku 2020 odhadem 90% Afghánců pod vládou stanovenou hranicí chudoby ve výši 2 USD na den. V roce 2010 však američtí vojenští představitelé a geologové objevili, že se zde nacházejí ložiska nerostných surovin v hodnotě téměř 1 bilionu dolarů.

Zásoby nerostných surovin, jako je železo, měď a zlato, jsou roztroušeny po jednotlivých provinciích. Jsou zde také nerosty vzácných zemin a, což je snad nejdůležitější, jedno z největších světových naležišť lithia, které je zásadní, ale vzácnou součástí dobíjecích baterií a dalších technologií nezbytných pro řešení klimatické krize.

Bezpečnostní problémy, nedostatečná infrastruktura a velká sucha v minulosti zabránily těžbě většiny cenných nerostů. To se pod kontrolou Tálibánu pravděpodobně brzy nezmění. Přesto je zde zájem ze strany zemí včetně Číny, Pákistánu a Indie, které se mohou pokusit zapojit navzdory chaosu.

"To je velký otazník," řekl Rod Schoonover, vědec a bezpečnostní expert, který založil skupinu EcologicalFutures Group.

Obrovský potenciál

Ještě předtím, než prezident Joe Biden oznámil, že na začátku tohoto roku stáhne americké jednotky z Afghánistánu, čímž připravil půdu pro návrat kontroly ze strany Tálibánu, byly ekonomické vyhlídky země nejasné.

Mezinárodní energetická agentura v květnu uvedla, že celosvětové zásoby lithia, mědi, niklu, kobaltu a prvků vzácných zemin se musí prudce zvýšit, jinak svět selže ve své snaze vypořádat se s klimatickou krizí. Na tři země – Čínu, Demokratickou republiku Kongo a Austrálii – v současnosti připadá 75% celosvětové produkce lithia, kobaltu a vzácných zemin.

Americká vláda údajně odhadla, že ložiska v Afghánistánu by mohla konkurovat těm v Bolívii, kde se nacházejí největší známé zásoby na světě.

"Pokud bude v Afghánistánu několik let klid, který umožní využití jeho nerostných zdrojů, mohl by se během deseti let stát jednou z nejbohatších zemí v oblasti", řekl v roce 2010 Said Mirzad u US Geological Survey časopisu Science. Afgánský geologický průzkum vedl do roku 1979.

Příležitost pro Čínu?

Čína, světová jednička v těžbě vzácných zemin, v pondělí 16.srpna 2021 uvedla, že "udržuje kontakty a komunikaci s afghánským Tálibánem".

"Sousední Čína zahajuje velmi významný program rozvoje zelené enrgie," řekl Schoonover."Lithium a vzácné zeminy jsou zatím nenahraditelné díky své hustotě a fyzikálním vlastnostem. Tyto nerosty hrají roli v jejich dlouhodobých plánech."

Pokud by Čína vstoupila do hry, vyslovuje Schoonover obavy vzhledem k dosavadním jejím výsledkům o udržitelnosti těžebních projektů.

"Domnívám se, že před Afghánistánem ovládaným Tálibánem budou dávat přednost jiným rozvíjejícím se zemím," mínil Howard Klein, partner společnosti RK Equity, který radí investorům v oblasti lithia.

Mnoho zemí se slabými vládami trpí tzv."prokletím zdrojů", kdy snahy o využívání přírodních zdrojů nepřinášejí prospěch místním obyvatelům a domácí ekonomice. Přesto odhalení nerostného bohatství Afghánistánu, které navázalo na dřívější průzkumy provedené Sovětským svazem, přineslo obrovské naděje.

Zdroj: CNN Business, 19. srpna 2021

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok