SÚKL hrozí Právu pokutou až půl milionu za články o Ivermektinu

2021-06-29 | Z domova

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) hrozí deníku Právo pokutou až půl milionu korun za jeho články o léku Ivermektin.

Ve „Výzvě“ z 16. dubna 2021, adresované vydavateli Práva, společnosti Borgis, a. s., se uvádí: „Ústav provádí v současnosti šetření podnětu ve věci reklamy propagující humánní léčivé přípravky s obsahem účinné látky ivermektin, jejíž zadání, zpracování a šíření může být v rozporu se zněním § 5 odst. 3 a 4 a § 5 2 písm. a) výše uvedeného zákona.

Předmětem šetření jsou následující články uveřejněné v deníku Právo:

 1. Článek v deníku Právo ze dne 2. března 2021 „Izraelský vědec ivermektinu věří“.
 2. Článek v deníku Právo ze dne 2. března 2021 „Hamáček tlačí na Blatného kvůli zpřístupnění ivermektinu“.
 3. Článek v deníku Právo ze dne 3. března 2021 „Ivermektin může ulevit nemocnicím“.
 4. Článek v deníku Právo ze dne 3. března 2021 „První dávka ivermektinu přišla. Léčba může začít“.
 5. Článek v deníku Právo ze dne 4. března 2021 „Zdravotnictví koupí další ivermektin, předepisovat by ho mohli praktici“.

Výše uvedené články obsahují tvrzení o účinnosti a bezpečnosti, např.:

 • Ivermektin je třicet let podáván lidem jako antiparazitikum prakticky bez vedlejších následků. (článek 1)
 • Lék významně snižuje riziko úmrtnosti, zejména je-li podán v raném stadiu nemoci. (článek 3)
 • Podle profesora Marika ivermektin významně snižuje riziko úmrtnosti, zejména je-li podán v raném stadiu nemoci. (článek 3)
 • Tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav se u velké většiny pacientů po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů,” sdělil Právu primář Rezek. (článek 4)

V souladu se zákonným zmocněním Vás vyzývám ke sdělení údajů o zadavateli, zpracovateli a šiřiteli výše uvedené reklamy. (Tučné písmo v originále Výzvy.)

Následuje šest bodů, v nichž se požaduje množství podrobných informací o tom, kdy byla reklama citovaná v uvedených článcích zadána, zpracována, šířena, žádají se kopie dodacích listů a faktur, a rovněž vyjádření k předmětu šetření „výše uvedené reklamy a k případnému porušení zákona“.

A to nejlepší nakonec:

„Pro splnění povinnosti uvedené v odst. I. a II. Vám tímto stanovíme lhůtu 7 dnů od doručení tohoto vyžádání. Nesplnění této povinnosti uvedené v § 7a zákona o regulaci reklamy je dle § 8a zákona regulaci reklamy přestupkem a Ústav může uložit pokutu do 500 000 Kč.

S pozdravem, Mgr. Jaroslava Doležalová, vedoucí oddělení dozoru nad reklamou.“

Co na to mám jako šéfredaktor Práva odpovědět?

Především to, že žádné naše články o ivermektinu nebyly nikdy součástí jakékoliv placené nebo neplacené reklamy, neexistuje tedy žádný její zadavatel, zpracovatel ani šiřitel.

Jde o trapný pokus zastrašit noviny

Ironií této smutné taškařice je skutečnost, že když už, tak by měla ze SÚKL přijít proti Právu stejná „Výzva“ za pozitivně vyznívající články o velmi drahých monoklonálních protilátkách Bamlanivimab a Regn-cov2.

Takže:

 • 23. 3. 2021: Bamlanivimab: Nemocnicím chybějí pacienti
 • 26. 3. 2021: Bamlanivimab: Na slibný lék skoro nikdo nedosáhne
 • 31. 3. 2021: Regn-cov2 nasazen, ale přísná kritéria ho brzdí
 • 1. 4. 2021: (Ten den dokonce tři články v jednom vydání!) Lékaři nesmí kvůli předpisům podávat nemocným účinné léky, Regn-cov2 a bamlanivimab rychle narazily plus komentář Regeneron aneb Sophiina volba po česku
 • 3. 4. 2021: Kritéria k podání nových léků na covid zmírněna
 • 7. 4. 2021: Účinné protilátkové léky budou pro více pacientů
 • 9. 4. 2021: Polovina nových léků v nemocnicích
 • 15. 4. 2021: Nemocnice: Zmírnění kritérií dostalo léky k dalším ohroženým.

Tyto články je ve stejné optice nutné považovat za nezákonné šíření reklamy. Než nás někdo stačí nahlásit, dávám tímto podnět pro zahájení šetření proti Právu sám. Jsem zvědavý, jak to dopadne.

Zdroj: Noviny.cz, 2021-04-21

Z diskuze

Já Právu děkuji. Ivermektin jsem si pořídil, za týden jsem onemocněl (ukrutná bolest hlavy, teplota 38. Lék jsem si vzal a po 6 hodinách obrovská úleva! Nemocí jsem prošel bez problému. Děkuji novinářům za jejich příspěvky a záchranu několika životů. Okamžitě jdu psát na SÚKL!

Myslím, že by bylo na místě zažalovat SUKL za poškození životů. Kdyby byl Ivermectim dostupný, nemuselo umřít tolik lidí. Nyní když ho obvodní lékař předepíše, pacient čeká 4-7 dní na schválení. To je doba rozhodující pro úspěšnou léčbu.

Chápu reakci SÚKL, ve skutečnosti popisují neschopnost této organizace a její zbytečnost, podřízenost lobby velkých farma firem. To si nemohou nechat líbit. Skrývají se pod rádoby ochranou občanů proti "neschváleným" lékům. Zbytečná úřednická organizace.

Výborný článek! Úředníkům SÚKLu vadí levný lék Ivermektin za 150 Kč, který je díky svojí bezpečnosti volně prodejný v některých zemích. Naproti tomu jim nevadí předražené, neověřené léky za 24 000 Kč! Silně to zde zavání korupcí.

Jaké řešení má VOLNÝ BLOK?
 • VOLNÝ BLOK požene všechny příslušné osoby k odpovědnosti!
 • VOLNÝ BLOK přizve k řešení situace ty nejlepší odborníky.
 • VOLNÝ BLOK zajistí osvědčenou kvalitní prevenci pro každého (Ivermektin, Isoprinosine, Imunor a další).

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

 1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
 2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
 3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
  Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

 • Změňte název článku.
 • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok