SPD se dále drolí, stovky členů odcházejí „Místo demokracie diktatura.“ SPD opouštějí zklamaní členové i většina krajských zastupitelů

2021-09-16 | Volby, Z domova

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

V Moravskoslezském kraji má SPD dlouhodobě silnou podporu. Nicméně letošní volby pro ni možná nebudou tak snadné. Po odvolání předsedkyně Ireny Bláhové a volebního manažera Josefa Kuchty totiž hnutí opouští zhruba sto členů, s pěti z nich Deník N mluvil. Tamní SPD také přichází o drtivou většinu krajských zastupitelů.

V loňských krajských volbách získala SPD v Moravskoslezském kraji šest zastupitelských mandátů, nyní ale o pět z nich přijde:

Irena Bláhová, Josef Kuchta, Marek Vysocký, Tomáš Miczka a David Dudzik se rozhodli hnutí opustit.

Část z nich Deníku N vysvětlila, že jim vadí zásahy předsednictva do kandidátky, kterou předtím odhlasovala většina místních členů. Především ale nesouhlasí s odvoláním dosavadní předsedkyně krajské organizace Bláhové. Konec v hnutí oznámili dnes ráno na jednání krajského zastupitelstva, podle stránek kraje jsou však bez politické příslušnosti již týden.

Problémy v komunikaci s nejužším vedením hnutí podle bývalých členů začaly už před krajskými volbami, kdy se tehdejší předsednictvo moravskoslezské SPD podle svých slov až z tiskové konference dozvědělo o tom, že se navzdory svému předchozímu rozhodnutí spojí s uskupením Změna pro lidi.

Kdy se situace v SPD vyostřila

Situace se však vyostřila až při přípravě na volby do Sněmovny. Moravskoslezská organizace sestavila kandidátku a poslala ji ke schválení do Prahy. Z předsednictva podle bývalé předsedkyně Bláhové nepřišla žádná reakce, proto listinu následně předložili třem oblastním organizacím, které ji nadpoloviční většinou hlasů stvrdily. Až poté se podle Bláhové z médií a sociálních sítí dozvěděli, že vedení představilo novou kandidátku, kterou povede sám Okamura.

Kandidaturu předsedy v kraji členové organizace podle svých slov uvítali, pak ale zjistili, že ústředí změnilo listinu od základů. „Zůstali tam jenom dva lidé. Některé z nich jsem jako předsedkyně ani neviděla,“ vysvětlila Deníku N Bláhová s tím, že se nikdy ani nedozvěděla výhrady, jaké vedení hnutí k původní kandidátce mělo.

Jak byla Bláhová v SPD zbavena funkce

Brzy na to musela sama ve funkci skončit. Nejprve ji vyzvali k rezignaci, což odmítla, posléze ji předsednictvo funkce zbavilo. „Dostala jsem od nich jednu jedinou větu,“ upřesnila Bláhová.

Důvody se její spolustraníci v Moravskoslezském kraji dozvěděli z usnesení předsednictva z konce června. V něm je tajemnice hnutí Marcela Zýchová informuje, že Bláhová končí.

Zkráceno, publikováno se svolením.

Zdroj: Barbora Janáková, denikn.cz, 2021-09-16

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok