Rusko nabídlo diplomatické řešení, není o něj zájem a situace na Ukrajině bude eskalovat

Země severní Evropy a Pobaltí odmítly návrhy RF o bezpečnostních zárukách a jsou zodpovědné za eskalaci napětí! Proč nebyly splněny sliby o nerozšiřování NATO směrem k RF? Západ se chová nezodpovědně, Rusko bude muset jednat. Zbývá ještě prostor pro diplomacii?

Co na to Volný blok? Již dlouho upozorňujeme na agrese, kterých se účastní i naše armáda pod velením NATO, které se stalo další armádou USA. Proto trváme na vystoupení z EU a NATO, protože setrvání je pro nás bezpečnostním rizikem! https://volnyblok.cz/nas-program/

Převzato: Sputnik.cz

MZV RF zveřejnilo návrhy smluv Ruska se Spojenými státy a Severoatlantickou aliancí o bezpečnostních zárukách. Klíčovými body zařazenými do těchto návrhů je vyloučení rozšíření NATO, a také vyloučení připojení Ukrajiny k alianci. Dokumenty již byly předány Washingtonu a jeho spojencům.

A už se objevily i první reakce. Bílý dům uvedl, že Spojené státy dostaly návrhy RF na bezpečnostní záruky, ale odmítají vést jakkákoli jednání před tím, než proběhnou konzultace s evropskými spojenci.

„Viděli jsme ruské návrhy, diskutujeme o nich s evropskými spojenci a partnery… Chci poznamenat, že bez evropských spojenců a partnerů nebudou žádné rozhovory o evropské bezpečnosti,“ řekla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Reakce EU

Evropská unie v reakci na ruské návrhy ohledně bezpečnostních záruk navrhla projednat evropskou bezpečnost v již existujících formátech, včetně Rady Rusko-NATO a OBSE, řekl Sputniku mluvčí zahraniční politiky Evropské unie Peter Stano.

„Helsinský Závěrečný akt a Pařížská charta nám nabídly klíčové principy, na nichž je postavena evropská bezpečnost. Za tímto účelem jsme vyvinuli řadu mechanismů pro budování důvěry. A kromě Rady NATO-Rusko, OBSE nabízí mechanismy, které zůstávají základními v jakékoli interakci s Ruskem,“ uvedl Peter Stano v odpovědi na otázku, v jakém formátu by se mohly projednávat ruské návrhy týkající se bezpečnosti.

Mluvčí take zdůraznil postoj Evropské unie, že „každý suverénní stát má právo svobodně si vybrat svou zahraniční politiku, bezpečnostní politiku a spojenectví“.

„Rusko si to musí uvědomit a respektovat,“ uzavřel zástupce EU.

NATO

NATO v reakci na ruské návrhy o bezpečnostních zárukách uvedlo, že aliance bude v rámci jakékoli diskuze zohledňovat názor Ukrajiny.

„Dáváme jasně najevo, že jakýkoli dialog s Ruskem se bude týkat také obav NATO z jednání Ruska, bude založen na základních principech a dokumentech evropské bezpečnosti a bude veden společně s konzultacemi s evropskými partnery NATO, jako je Ukrajina,“ řekl v Bruselu na tiskové konferenci s bulharským premiérem Stefanem Yanevem Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Za těchto podmínek je Severoatlantická aliance připravena pracovat na budování důvěry s Ruskem, dodal generální tajemník.

Severní Evropa a Pobaltí

Země severní Evropy a Pobaltí odmítly návrhy Ruska o bezpečnostních zárukách.

Ministři obrany Finska, Estonska, Švédska, Dánska, Norska, Lotyšska, Litvy a Islandu po společném jednání prohlásili, že západní státy nemohou za žádných okolností souhlasit s návrhy Ruska ohledně bezpečnostních záruk v Evropě.

„Ministři obrany severských a pobaltských států se v pátek sešli prostřednictvím videomostu a shodli se na tom, že Rusko představuje největší vojenskou hrozbu pro Evropu. Ministři se také jednomyslně domnívají, že s požadavky Ruské federace nemohou západní státy souhlasit za žádných okolností,“ uvedla v pátek tisková služba estonského ministerstva obrany.

OSN vítá dialog Moskvy a Washingtonu

OSN vítá dialog mezi Ruskem a Spojenými státy v zájmu snížení napětí a ochrany regionálního míru, řekl Sputniku Farhan Khak, zástupce oficiálního mluvčího generálního tajemníka OSN, v komentáři k návrhům Moskvy.

„Generální tajemník vzal v potaz relevantní zprávy médií. Vítáme dialog mezi Ruskou federací a Spojenými státy na různých úrovních, který by byl zaměřen na vyřešení neshod, snížení napětí a ochranu regionální míru,“ řekl Haq.

Generální tajemník OSN podle něj připomíná všem stranám jejich odpovědnost zajistit mírové urovnání konfliktu na východě Ukrajiny v souladu s Minskými dohodami a deklaruje podporu OSN všem probíhajícím vyjednávacím snahám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *