Roman Chlíbek: Třetí dávky očkování budou, i když chybí data

2021-08-21 | Z domova

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

O očkování třetími dávkami se může rozhodnout už v týdnu od 23. 8. 2021. Navzdory tomu, že o jejich potřebě zatím není dostatek důkazů. Podle vládního poradce a předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka je třeba rozhodnout teď kvůli obavám z další vlny koronaviru. Řeší se však, nakolik plošná další vakcinace bude. Ponesou ji totiž na bedrech zřejmě praktici.

Zatímco se stále v právní i vědecké rovině vede spor o postavení očkování či přítomnost protilátek z prodělání nemoci covidu-19, některé státy se už pouští do vakcinace třetími dávkami právě z obav, že hladiny protilátek s časem ustupují a očkování tak proti nákaze méně chrání. V Česku se má tato debata rozhodnout do konce měsíce. Postoje ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i například vakcinologické společnosti ukazují spíše směrem pro další vakcinaci.

Ta má však i řadu kritiků. Proti se postavila na příklad i Světová zdravotnická organizace (WHO). Očkovací látky by se podle ní měly přednostně použít v chudších zemích pro lidi, kteří zatím nejsou očkováni vůbec. Některé státy jako Francie či Německo zahájily vakcinaci navzdory tomuto apelu. Podobný názor zastává například i Andrew Pollard, šéf výzkumu vakcíny proti covidu-19 na Oxfordské univerzitě. Podle něj v současnosti není přeočkování potřeba. Posilovací dávky by se podle něho měly lidem aplikovat až na základě vědeckých výzkumů. Zatím podle něj neexistují žádné důkazy o nárůstu případů závažného průběhu onemocnění nebo úmrtí u plně naočkovaných.

To nepopírá ani člen klinické skupiny ministerstva zdravotnictví a vakcinolog Roman Chlíbek:

„Přesto, že pořád ještě není dostatek údajů podporujících aplikaci třetí dávky, tak se o tom musíme bavit a asi nemáme přepych čekat, až bude těch údajů velmi mnoho.“

VOLNÝ blok je zcela zásadně proti této experimentální vakcinaci.

Pokud by se podle Clíbka později potvrdilo, že oslabení imunity z očkování nastalo a Česko čekalo, mohlo by to spustit další koronavirovou vlnu.

Třetí dávka i přes nedostatek dat

Chlíbek je však přesvědčený, že i přes současný nedostatek dat nakonec dojde na řádnou registraci možnosti třetích dávek i u Evropské lékové agentury (EMA). Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil podání třetí dávky u vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna v minulém týdnu. EMA má podle ministra zdravotnictví Vojtěcha o třetích dávkách jednat příští týden.

„Myslím si, že třetí dávka bude aplikována pro některé vybrané skupiny, ale ještě bych nechtěl říkat pro koho a kdy,“ uvedl ministr na úterní tiskové konferenci. O věci bude podle Vojtěcha jednat klinická skupina ministerstva, stanovisko pak chystá právě i Česká vakcinologická společnost.

A podle jejího předsedy Romana Chlíbka bude nejspíše stanovisko kladné. „Musíme diskutovat koho chránit přeočkováním třetí dávkou a to jsou určitě vybrané rizikové skupiny. Takže zatím to nebude o nějakém plošném přeočkování všech, to si můžeme dovolit, až těch dat budeme mít více,“ dodal Chlíbek s tím, že se to může týkat seniorů či lidí s poruchou imunity a onkologických pacientů. „Člověk se samozřejmě rozhodne zda chce, či ne. Lékaři by měli vědět, že ta možnost tady je a že mohou použít tu stávající vakcínu, třeba s odstupem šesti až dvanácti měsíců od druhé dávky, myslím si, že se spíš budeme klonit blíž k dvanácti měsícům,“ řekl Chlíbek.

Přeočkování bude z velké části na praktických lékařích

S rozhodnutím se do konce srpna spěchá i pro to, že je třeba vyřešit logistiku podávání třetích dávek. V září mají totiž skončit velká očkovací centra, většina populace v Česku je navíc očkovaná vakcínami společností Pfizer/BioNTech, u nichž je třeba řešit dobu, po kterou mohou zůstat v nižších teplotách. Přeočkování tak bude zřejmě stát z velké části na praktických lékařích.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky by to však za současných předpokladů, tedy přeočkování zejména rizikových skupin, neměl být problém. „Pokud by to bylo v rozsahu, který se předpokládá, je to podstatně nižší číslo, než se očkovalo dosud, navíc tam bude určitý časový interval, předpokládám v horizontu šesti až dvanácti měsíců. Samozřejmě bude záležet na logistice a distribuci vakcín.“ řekl Šonka. I podle místopředsedy Mladých praktiků Vojtěcha Muchy praktici s přeočkováním do budoucna počítají. „Ke zjednodušení organizace bychom od státu potřebovali hlavně zajistit možnost objednávat i po menším množství vakcín a (v ideálním případě) zajistit balení po jednotlivých dávkách,“ uvedl Mucha.

Pokud by se měla očkovat třetí dávkou ve větším měřítku, je podle Chlíbka i možnost některá větší očkovací centra zachovat, zůstanou také otevřená nemocniční očkovací centra. Distributoři by podle něj měli dodávat i u vakcín Pfizer/BioNTech balení po menších dávkách, ty pak po určitou dobu vydrží po rozmražení i v lednicích.

Zdroj: echo24.cz, 2021-08-18

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok

Výzvy a oznámení

AKCE volného bloku