Pro ty, kdo zapomněli: Jaké to bylo osobně zažít pokusy nacistického lékaře Mengeleho?

2021-09-12 | Ze světa

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Věra a její sestra Olga byly odvlečeny z Československa do Osvětimi, když jim bylo pouhých pět let. Mnoho lidí v dobytčím vagónu zemřelo už cestou. Sestry při výstupu z vlaku šlapaly po mrtvých tělech, jako by to byly schody. A protože si byly podobné jako vejce vejci, ihned byly předvedeny před Josefa Mengeleho.

"Moc se divil, že naše matka je čistý árijský typ s modrýma očima, zatímco já s Olgou jsme měly oči hnědé," vzpomínala Věra. V rámci pokusů učinit z nich árijské typy Mengele dívky zavřel do malých dřevěných klecí a píchal jim do zad neznámé látky. Později je, stejně jako řadu dalších dětí, infikoval bakterií způsobující gangrenózní zánět úst. "Některá dvojčata dostala horečku, některá zemřela," dodala Věra.

Když Věra Kriegelová poprvé vstoupila do laboratoře nechvalně proslulého doktora Mengeleho, vyděsila se při pohledu na stěnu plnou párů očí. "Modré, hnědé, zelené, zíraly na mě jako sbírka motýlů. Upadla jsem na zem," vyprávěla Věra, která jako jedna z mála děsivé Mengeleho experimenty přežila.

Tři tisíce jednovaječných dvojčat se při příjezdu do Osvětimi vyhnuly okamžitému zplynování. Pro drtivou většinu z nich to však jen znamenalo oddálení konce, provázené utrpením a nesnesitelnou bolestí. Věra Krigelová dosvědčila, že Mengele zabíjel lidi injekcí přímo do srdce a potom jejich těla porcoval.

Zdroj: dotyk.cz, 2020-05-14

VOLNÝ blok dodává

Víte, proč existuje Úmluva o lidských právech a biomedicíně, ke které se Česká republika připojila v roce 1998? Právě kvůli historické zkušenosti s pokusy na lidech v nacistickém Německu a Japonsku. I kvůli nucené sterilizaci, která se týká nedávné minulosti mnoha států.

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok