Předvolební populismus Tomia Okamury. „Poctivé“ potraviny na jarmarcích SPD nejsou od sedláků, ale od agrobaronů!

2021-09-26 | Odhalení

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

S potravinami na jarmarku za "poctivé ceny od sedláků" je to trochu jinak, než se lidem snaží Tomio Okamura a jeho strana SPD namluvit.

Jedním z volebních taháků SPD jsou jarmarky, kde mohou lidé nakoupit potraviny za neuvěřitelně nízké ceny. Strana s Tomiem Okamurou se snaží voliče přesvědčit, že jde o férové ceny od poctivých českých sedláků. Tedy o tom, že zboží v obchodech je předražené a čeští zemědělci jsou schopní ho produkovat neuvěřitelně levně. Odborníci ceny na jarmarcích označili za nesmyslné. Teď se navíc ukazuje, že není pravda ani to s těmi sedláky.

Část zboží od agrobaronů

Server Seznam Zprávy se snažil zjistit, odkud vlastně produkty, které si lidé mohou koupit, pocházejí. Je o ně totiž velký zájem a nakupovat sem chodí evidentně i nevoliči SPD. Zjištění serveru je překvapující – minimálně část zde prodávaných produktů jsou věci, které pěstují nebo vyrábí jedny z největších zemědělských podniků v Česku. Tedy pochází ne od sedláků, ale takzvaných agrobaronů.

K těm samozřejmě patří i Agrofert premiéra Andreje Babiše, i když nutno konstatovat, že ten se ve zjištěních neobjevil. Ale například masné výrobky jsou z produkce podniku Rabbit CZ. Ten patří bývalému prezidentovi Agrární komory Zdeňku Jandejskovi. V České republice hospodaří na zhruba 20 tisících hektarech.

Mléčné výrobky jsou od společnosti Interlacto. Jeho vlastníkem je Oldřich Gojiš, kterému patří i podniky Olešnice na Blanensku, jihlavská Moravia Lacto a Bohemilk v Opočně. Server se s podnikateli snažil spojit a získat vyjádření, ovšem ani u jednoho z nich nakonec nepochodil. Stejně tak jako u Gabriela Večeři, od kterého by mohly být některé rostlinné produkty, třeba brambory. Jeho podnik je druhý největší v Česku po Babišově Agrofertu.

Ve hře jsou evropské dotace

Spojení agrobaronů a SPD nemusí být tak nelogické. Strana Tomia Okamury sice bojuje proti EU, ale zároveň vystupuje i proti snaze unie zastropovat evropské zemědělské dotace. Ta chtěla udělat limit 100 tisíc eur (2,5 milionu korun) dotací ročně na jeden podnik. Na to by samozřejmě agrobaroni doplatili, protože nyní mohou získat daleko více. Proti zastropování vystupuje i česká vláda, v jejímž čele stojí agrobaron Babiš.

Nakonec EU dotace nezastropovala, ale princip má být dobrovolný a záleží na jednotlivých státech. Bude tedy důležité, kdo bude sedět ve vládě, která vzejde z říjnových voleb. Hnutí ANO v čele s agrobaronem Babišem asi zastropování poškozující velké zemědělské holdingy pravděpodobně podporovat nebude. Ale protože průzkumy jasně naznačují, že bude potřebovat k vládnutí partnera, nemusí být podpora dalších agrobaronů SPD zase tak překvapivá.

Zdroj: udalosti247.cz, 2021-09-23

Co si ve volbách 2021 zvolíme, to budeme mít!
Volte č. 3 – volte VOLNÝ 3lok – volte svo3odu.

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok