Lidovky.cz

Poslanci Volný a Bojko chtějí sjednotit národovce. Cílem je třeba referendum o vystoupení Česka z EU a NATO

 

PRAHA Nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko chtějí sjednotit národovecké a vlastenecké síly pro říjnové volby do sněmovny v seskupení Volný blok Česká suverenita. K jeho cílům patří podpora referenda o vystoupení Česka z Evropské unie a NATO a podpora svobody slova proti „cenzuře nadnárodních mediálních korporací a sociálních sítí“. Uskupení ve středu oba poslanci představili novinářům.

Chtějí oslovit všechny vlastenecké a národovecké osobnosti, spolky, strany a hnutí s nabídkou společné kandidátky. Sympatizanti by pak mohli podporovat kroužkováním zástupce, kterým dávají přednost. „Dosáhneme toho, aby hlasy vlasteneckých a národoveckých voličů skončily na jedné hromádce a nebyly roztříštěny,“ uvedl Volný.

Do sněmovny byl Volný stejně jako Bojko zvolen za SPD. Oba poslanci toto hnutí před dvěma lety opustili. Nyní kvůli novému projektu přerušili členství v hnutí Jednotní.

Česká suverenita nabídla podle předsedkyně Jany Volfové technické a organizační zázemí. „Volný blok signalizuje volnost ve smyslu svobody, svobody slova, volnost ve smyslu každého člověka, který bude kandidovat,“ uvedla, která byla v minulosti poslankyní za ČSSD.

Spolupráci vedle České suverenity potvrdila podle Volného strana Domov, která podle jejího zástupce Radka Nováčka postupně ukončuje činnost. Nabídka směřuje například k Jednotným, Alianci národních sil, Národním socialistům, Národní domobraně, za níž potvrdil kandidaturu bývalý voják Marek Obrtel, a k Bloku proti islamizaci, uvedl Volný.

Volný a Bojko vzbudili v poslední době pozornost tím, že ve sněmovně nenosí roušky. Volný nyní čelí disciplinárnímu řízení před mandátovým a imunitním výborem kvůli svému jednání při poslední schůzi sněmovny k nouzovému stavu při koronavirové epidemii, které vyústilo v potyčku s několika jinými poslanci.

Dalším cílem nového uskupení je podle Volného prosazení zákonné ochrany lidí proti vynucenému testování, vakcinaci, či případnému čipování. Volá také po „silných a dobrovolných opatřeních“ při každé další zdravotnické krizi.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/poslanci-volny-a-bojko-chteji-sjednotit-narodovce-navrhuji-volebni-seskupeni-volny-blok-ceska-suvere.A210203_160033_ln_domov_ele?