Pilotní projekt EU, středisko s kontrolovaným přístupem. Kdo je vězeň a kdo věznitel?

2021-10-11 | Ze světa

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Řecko na ostrově Samos otevřelo nový tábor pro běžence. Pilotní projekty EU v Egejském moři za 276 milionů EUR. Podoba střediska s kontrolovaným přístupem a stav migrace. Lidskoprávní organizace namítají, že jde o vězení. A kdo je tady vězněm a kdo věznitelem?

Tábor na ostrově Samos jako pilotní projekt EU

Řecko na ostrově Samos otevřelo nový tábor pro běžence. Areál má nahradit původní zařízení, kde panovaly nevyhovující podmínky. Stojí daleko od města a podle úřadu nabízí lepší podmínky než jeho předchůdce.

Notis Mitarachi, řecký ministr pro migraci, uvedl: „V táboře je místo pro 2040 žadatelů a dalších 960 lidí v uzavřeném deportačním centru. Původní tábor stejně tak jako další hotspoty na ostrově v Egejském moři nechvalně překročenou kapacitou, násilím a šířením nemocí."

Podle stejného vzoru má v Egejském moři vzniknout celkem pět zařízení na ostrovech Leros, Lesbos, Kos, Chios a Samos, kde už bylo tábor slavnostně otevřen a má sloužit jako pilotní projekt. EU na tyto projekty vyčlenila 276 milionů euro, tj. 6,98 miliard v přepočtu na české koruny.

Jak pilotní projekt vypadá

Zařízení, řeckými úřady označované jako uzavřené středisko s kontrolovaným přístupem, obklopuje plot z ostnatého drátu a je vybaveno kamerami, rentgenovými skenery a magnetickými dveřmi. Je přístupné výhradně prostřednictvím elektronického čipu.

Podle řeckých médií mohou lidé tábor opouštět každý den mezi osmou hodinou ranní a osmou hodinou večerní – s výjimkou těch, jejichž žádost o azyl úřady zamítly a kteří mají být podle smlouvy EU s Tureckem o uprchlících vráceni do Turecka.

„Nový tábor nabízí důstojné místo k pobytu a zároveň dost prostoru pro úředníky, aby mohli velmi rychle rozhodnout o žádostech o azyl," komentuje Beata Goninderová, náměstkyně ředitele Evropského úřadu pro migraci.

Kritika lidskoprávních skupin

Výhrady lidskoprávních organizací se snesla na nové zařízení hlavně kvůli omezení volného pohybu. V noci se mají brány tábora zavírat úplně.

Řecká vláda naopak poukazuje na lepší vybavení táborů, jako jsou klimatizované místnosti, tekoucí voda, toalety, oddělené prostory pro rodiny a vyšší bezpečnost. „Vláda řeší otázku migrace, jak jsme občanům slíbili,“ řekl Mitarakis.

„Podle nás je to vězení. Je to potvrzení škodlivého přístupu, který politici EU upřednostňují," vyjádřil se Jorgos Kazagiannis (Lékaři bez hranic).

Stav migrace je nejasný

Novinky.cz uvádějí: Předloni na Samos dorazilo 10 500 migrantů. Letos jich bylo zatím jen 111. Ve starém táboře bylo ještě loni 7500 lidí. Nyní jich do nového tábora přibude 550.

Česká televize v reportáži informuje: Podle OSN to letos je bezmála 6000 migrantů, desetkrát méně než v roce před pandemií. Je to i kvůli nelegálním deportacím do Turecka. Řecké úřady ale tyto praktiky popírají.

Řecko se chystá na novou migrační vlnu poté, co se v Afghánistánu dostali k moci tálibové. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis však slíbil, že zastaví příliv migrantů ještě předtím, než dosáhnou řeckých hranic.

Kdo je vězněm a kdo věznitelem?

Když se podíváme na středisko, podvědomě se nám do mysli vkrádá jiné pojmenování. Některé neziskovky středisko označily za vězení. Ale co čekaly?

Vidí jen ironický obraz svých humánních snah. Přirozenou lidskou vlastností je soucítění, které ovšem v mnoha případech řešení migrace je politicky zneužíváno a nevede ke smíru.

Něco se jim nelíbí? Vysoké ploty s ostnatým dráty a kamerami? A kdo byl a je vězněm a věznitelem na řeckých ostrovech?

Místní lidé se ocitli v bezvýchodné situaci se stále přibývajícími lidmi dovážených na pobřeží. Až se ze zachráněných hostů stali hosté nazvaní. Řekové ztrácející svůj obraz domova pohlcovaný výtržnostmi, občasným násilím ze strany lidí, kteří také nebyli evidentně spokojeni se svou situací. Pravděpodobně jim byla budoucnost vykreslena jinak. Někteří lidé z této převážně mužské společnosti svoji dominanci dávali jasně najevo a mnohdy se chovali jako na dobytém území.

Řecká vláda vězní příkazy z EU svůj lid v bezvýchodné situaci s neuspokojivými výhledy do budoucnosti. Lidé, kteří ztrácejí svou podobu domova, a lidé, kteří ještě nedosáhli svého slibovaného cíle, se zákonitě dostávají do konfliktu. A řecká vláda je vězněna destruktivními příkazy Evropské unie. A Evropská komise řídící Evropskou unii je tím našeptávačem?

Mnohé unijní státy mají problémy s udržením penzijních a sociálních fondů. Evropská unie požaduje vyplácení sociálních dávek, které mnohdy převyšují dávky domorodého obyvatelstva, migrantům. V podstatě to jsou středověké tributy za vykoupení míru. A až peníze dojdou?

Čemu napomáhají neziskovky zaměřené na migrační politiku?

Harmonickému rozvoji vlastní země a harmonickému rozvoji tzv. třetích zemí? Napomáhají udržování lidské důstojnosti a spolupráci mezi národy?

Pomáhat se má v zemi původu těchto běženců tak, aby se země samy byly schopny uživit, postarat se o své národy a aby jim byl k tomu dopřán klid a mír. Ale zatím bohužel se ještě snaží udržet u moci věznitelé vyznávající kořistnický model řízení světa.

Čerpáno ze zdrojů:

Česká televize, 18. září 2021, pořad “Události” v 19.00 hod.
Novinky.cz, publikováno 20. září 2021PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok