Odstavení Babiše a Vrbětice. Keller našel zlou spojitost

Jaké tři nesplněné sliby jsou zásadními pro sociologa Jana Kellera? Co způsobily a co mohlo jejich naplnění přinést? Také jste neztratili paměť a zajímá vás, co bylo naslibováno? A proč se na tyto kauzy tak rychle zapomnělo?

Co na to Volný blok? Destrukce zahraniční politiky vůči Rusku, rusofobie a dehonestace slušnosti v diplomacii nám nadělilo zdražování tepla, nafty, benzínu, plynu a elektřiny. Brzy přijde i jejich fatální nedostatek. Ptejme se politiků, jak to hodlají řešit a přestaňme je poslouchat, že to musíme akceptovat! Vymáhejme od nich službu, za kterou je štědře platíme! https://volnyblok.cz/jak-ma-politik-pracovat-pro-blaho-sve-zeme-a-svych-obcanu/

Převzato: Parlamentnilisty.cz

SVĚT KRIZE A NADĚJE „Velká vrbětická lež“ letos vedla ke změně zahraniční politiky Česka. Stejně tak kauza Pandora Papers, uvádí pro ParlamentníListy.cz známý sociolog Jan Keller. „Okamžitě po volbách i tato kauza náhle usnula, takže ani tento slib nebyl splněn. Podařilo se však vyhrotit zahraniční vztahy Česka a pozměnit personální obsazení horních mocenských pater,“ soudí. Účtuje i s jinými jevy tohoto roku a vyhlíží rok 2022.

Rok 2021 jsme začínali se „zavřenou“ zemí. Žádná „tečka“ nepřišla ani po dalších měsících epidemie. Jaký byl pro vás uplynulý rok?

Uplynulý rok byl rokem tří velkých, nesplněných slibů. V dubnu bylo oznámeno, že příslušné služby jsou najednou na stopě pachatelů výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích, k nimž došlo v roce 2014. Bylo slíbeno, že pachatelé budou již brzy usvědčeni. Vedlo to k úzkému napojení naší zahraniční politiky na ty, kdo nám onu stopu předhodili. Tím kauza skončila, veřejnost nebyla po zbytek roku seznámena s ničím, co by kauzu, kterou někteří nazývají Velkou vrbětickou lží alespoň poodhalilo.
Na druhý nesplněný slib jsme si museli počkat do říjnových voleb. Pár dnů před volbami skupinka údajných investigativních novinářů vypustila informace z tzv. Pandora Papers. Veřejnost se dozvěděla, že premiér Babiš vlastní zámek ve Francii. Z mnoha rozhovorů vím, že tato informace odradila na poslední chvíli nemalý počet voličů od volby ANO. Bylo přislíbeno, že v kauze Pandora Papers budou vzápětí odhalovány další stovky mocných a bohatých českých občanů, kteří se dopouštějí ve velkém neprůhledných finančních transakcí. Okamžitě po volbách i tato kauza náhle usnula, takže ani tento slib nebyl splněn. Podařilo se však vyhrotit zahraniční vztahy Česka a pozměnit personální obsazení horních mocenských pater. To, že v oblasti covidu nepřišla žádná „tečka“, jenom zapadá do celé mozaiky nesplněných slibů.

Ustavila se jakási podivná dělba práce mezi vládou a veřejností. Vláda vydávala opatření nárazově, málo uváženě, nejednou protismyslně. Veřejnost či její nemalá část na to reagovala tím, že nerespektovala ani ta opatření, která byla naprosto správná a přijatá zcela adekvátně. Bludný kruh vládního tápání a veřejné nedisciplinovanosti se tak po celý rok posiloval. Nová vláda se chystá tento bludný kruh rozetnout tím, že opatření nebude pokud možno vydávat a na veřejnost bude apelovat, aby se chovala ukázněně. Zatím to vypadá, že omikron si tuto novou situaci vyhodnocuje a zvažuje, čím nás v novém roce překvapí.

Bilanční seriál ParlamentníchListů.cz SVĚT KRIZE A NADĚJE zde.

Politicky nejdůležitějším momentem roku byly volby, ve kterých byl favoritem Andrej Babiš. Ten v současnosti odchází do opozice. Zasloužil si to? Po čase, proč Babiš prohrál?

S odstupem se ukazuje, že důvodů byla celá řada. Patří mezi ně pozměnění volebního zákona, které umožnilo zakonzervovat v politice na nejvyšších místech takové strany a politiky, kteří by se jinak vůbec nemuseli dostat přes hranici pěti procent. Babišovo ANO se soustředilo v předvolebním klání příliš na Piráty, na jejichž zásadní oslabení, jak se ukázalo, stačil jejich věrný spojenec Vít Rakušan. ČSSD i komunisté udělali maximum proto, aby se do Parlamentu nedostali, což Babišovi znemožnilo třeba se jen pokusit o sestavení vlády. Na obhajobu obou zmíněných levicových stran musím dodat, že to neudělaly schválně, ale z naprosté hlouposti, která nyní, po volbách, personálně zaplnila jejich vedení do posledního místečka.

Co může a naopak nemůže nastupující Fialova vláda udělat pro to, aby byla tou vládou „změny“ a „obratu“? Má Petr Fiala na to, aby si „získal“ srdce i těch voličů, kteří mu nedali svůj hlas?

Jde o to, zda má jít o změnu a obrat k lepšímu, nebo k horšímu. Pro to prvé toho zase tak mnoho udělat nemůže. Prakticky všechny krizové faktory (covid, inflace, energetické problémy, nedobrá situace v automobilovém průmyslu, hrozba migrace, krajně nepromyšlená ekologická politika, odvádění pozornosti od toho všeho silnými slovy v zahraniční politice) k nám přišly ze spřátelené ciziny. Vzhledem k personálnímu složení vládního kabinetu nevěřím, že zrovna tato vláda může trendy zvrátit k lepšímu. Abych ale jenom nesýčkoval, domnívám se, že má ty nejlepší předpoklady zvrátit je k horšímu. Nechám si pro sebe, od kterých ministrů očekávám v tomto směru výsledky přímo excelentní.

Obstál v uplynulém roce prezident Miloš Zeman? A zaslouží si Andrej Babiš být příštím prezidentem?

Vzhledem ke svému nedobrému zdravotnímu stavu se snaží dělat Miloš Zeman maximum. Když vidí, kolik lidí vedených pouze pravdou a láskou se třese na to, aby se jeho zdravotní stav co nejrychleji zhoršil, určitě mu pohled na takovou ubohost, která se zahnízdila v celých patrech naší politiky, na náladě nepřidává. Bylo by hezké vidět Andreje Babiše ve druhém kole prezidentských voleb stanout proti generálu Petru Pavlovi. Byla by to příležitost vychutnat si, jak bude tzv. pražská kavárna včetně svých novinářů, svých komentátorů a svých analytiků vykřikovat, že Babiš prezidentem být nesmí, protože byl v KSČ. Oni jsou takových myšlenkových pochodů schopni, dokázali to už mnohokrát.

Jak se lidé vypořádají s tím, že jim, podle projekcí ekonomů, rok 2022 nepřinese nic dobrého? Kde by mohla být vláda vstřícná k sociálním potřebám a kde naopak škrtat a šetřit?

Ale vždyť už pár dnů po nástupu nové vlády vidíme, že ona šetří, kde jen může. Všimněte si, že vznikla pouze dvě nová ministerstva. Vítězné pětikoalici přece nic nebránilo v tom, aby ustavila nových vrcholných úřadů s ministrem v čele třeba pět nebo sedm. Na Úřad vlády se bude přijímat pouze 74 nových úředníků. Mohli jich přijmout dvě stě nebo tři sta, všichni máme přece rodiny a spoustu přátel. Ale oni byli tvrdí a přijali jenom 74. Jistě těch nejlepších, o tom ať nikdo raději nepochybuje. Takže se už od prvého dne šetří a škrtá až na dřeň. Kandidáti Pirátů, kteří neuspěli ve volbách do Parlamentu, se stanou náměstky ministrů. To jsou další nemalé úspory, protože takový náměstek si na rozdíl od poslance nemůže přivydělávat jako člen nejrůznějších výborů a podvýborů. No a ten zbytek se ušetří na sociálně potřebných, jsme přece všichni na jedné lodi.

1 komentář

  1. Se vším souhlas.Nové vládě nevěřím ani náhodou.Očekávám velký tlak na občany s restrikcema a ostudu na mezinárodní scéně.Stačil první týden a je jasno kam se to bude směřovat.Prostě katastrofa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *