Lipovská: Babišova drahota? Ne. Máslo zdražovalo za Topolánka, pak za Jurečky. Fiala tomu nerozumí.

2021-10-05 | Volby

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Babišova drahota? Zdražovalo se za vlády ODS, upozorňuje ekonomka a pardubická lídryně VOLNÉHO bloku Hana Lipovská. Ta přičítá premiéru Babišovi odpovědnost za růst státního dluhu, nicméně tvrdě odsuzuje ekonomické znalosti lídra SPOLU Petra Fialy. V rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz Lipovská hovořila o dalších politických konkurentech: O SPD a hnutí Trikolóra Svobodní Soukromníci.

Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru pro CNN Prima News mluvil o hnutí Trikolóra, které založil jeho syn a kde až donedávna garantoval zahraniční politiku. Mnohé překvapilo, že Trikolóru spíše volit nebude, protože podle něj nemá šanci se do Sněmovny dostat. Vy jste s Václavem Klausem několik let spolupracovala, překvapilo to i vás?

„Nepodpora“ Trikolóry mě nepřekvapila vůbec. Spolupráce Trikolóry a pana prezidenta Klause od počátku téměř neexistovala, vzpomínám si, že několik členů vedení Trikolóry tehdy říkalo, že se Václav Klaus ml. obává, aby spojení s prezidentem Klausem neohrozilo přízeň voličů. Ostatně, pan prezident se nezúčastnil ani založení hnutí Trikolóra, odjel tehdy do zahraničí.

Navíc členové Trikolóry od počátku prohlašovali, že Trikolóra není pravicová strana, a koneckonců si ani czexit nedali do programu, Trikolóra chce „referendum o setrvání ČR v EU“. Trikolóra tak měla od počátku se „starou“ ODS společné bohužel opravdu jen jméno Václav Klaus. Stojím si za tím, co jsme s Janou Bobošíkovou napsaly loni v říjnu: Prezident Václav Klaus v České republice pravici vytvořil, poslanec Václav Klaus ji zničil. Včetně hlasů pro obří zadlužení české ekonomiky.

Václav Klaus naopak vyjádřil výraznou podporu hnutí SPD Tomia Okamury. Po volbách v roce 2013 přitom řekl: „Byl bych raději, kdyby vládly levicové strany než Babišové s Okamury a Bělobrádky.“ Jak si tuto názorovou změnu vysvětlujete?

Tomiu Okamurovi se z SPD podařilo vybudovat značku, která působí na první pohled radikálně, protože neříká nahlas totéž, co mainstreamová ODS nebo ČSSD. Zároveň je ale pevnou součástí systému, protože se v zákulisí vždy dokáže s velkými hráči domluvit. Koneckonců, místopředseda Radim Fiala byl dlouholetým členem a poslancem ODS, takže má k panu prezidentovi Klausovi přirozeně mnohem blíže.

Je to pochopitelné i proto, že se v posledních týdnech ukázala podstatná spojitost právě mezi Trikolórou a SPD – obě hnutí jsou dnes úzce propojena s pražským „kmotrem“ Tomášem Hrdličkou. Právě někdejší člen pražské ODS Tomáš Hrdlička patřil mezi velké podporovatele prezidenta Klause. Legendární je rozhovor, ve kterém o Václavu Klausovi mluvil jako o „lucerně“ a říkal, že by jej podporoval „na cokoli, co se týká politických funkcí“. Nevěřím politice, kterou dělají, byť sebeschopnější, šedé eminence v zákulisí. Je nikdo nezvolil, nemají politický mandát od občanů a neskládají jim účty. Podle mě se politik musí zodpovídat občanům, nikoli byznysmenům a šíbrům.

Napsala jste řadu vědeckých prací i o inflaci, spolu s Janou Bobošíkovou jste už loni na jaře varovaly před nástupem inflace. Máslo dnes stojí přes 50 korun, chléb s máslem začíná být luxusní pokrm. Může za to skutečně Andrej Babiš, jak tvrdí Petr Fiala a koalice SPOLU?

Kampaň „Babišova drahota“ je od koalice SPOLU jen populismus. Máslo prudce zdražovalo v roce 2008 za Topolánkovy vlády ODS a KDU-ČSL, kdy zemědělci varovali, že bude stát 60 korun. Situace se opakovala v roce 2017, kdy byl ministrem zemědělství lidovec Marian Jurečka. Horší než populismus však je, že Petr Fiala ukazuje, jak ani on, ani jeho ekonomičtí experti vůbec nerozumějí ekonomice.

Jak to? Vždyť třeba kandidát ODS na ministra financí Jan Skopeček pracoval pro Václava Klause?

Dnešní zdražování vzniklo z velké části kvůli obrovskému zadlužení. Během koronavirové krize vzrostl náš státní dluh o třetinu a ještě poroste.

Za růst dluhu tedy nemůže jen Babiš?

Nese hlavní odpovědnost. Nicméně pro zadlužení zdvihli ve Sněmovně ruce všichni: vládní ANO a ČSSD i vládu tolerující KSČM, ale také koalice SPOLU, koalice Pirátů a Starostů, Okamurova SPD nebo Trikolóra. Jsem ráda, že nárůst dluhu nepodpořili poslanci VOLNÉHO bloku. Za stranu, která se na zadlužování podílela, bych nemohla kandidovat. Ti, kdo nás zadlužovali, a teď o tom lžou, dnes označují poslance Volného za smetí a naše voliče za lůzu.

Je dnešní zdražování ještě něčím zvláštní?

Růst cen obecně nejvíce dopadá na domácnosti důchodců. Vydrží to většinou jen proto, že umí šetřit, umí se omezit, uskrovnit. Tato inflace je však jiná – výrazně více dopadá na mladé lidi. Míra inflace, kterou Český statistický úřad počítá zvlášť pro domácnosti seniorů, je o procentní bod nižší než celorepublikový průměr: 3 % oproti 4,1 %.

Jak si to vysvětlujete?

Když se dívám na oficiální statistická data, je zřejmé, že se na zdražování nejvíce podílel růst cen bydlení, energie a dopravy – dohromady dnes tvoří téměř polovinu růstu cen. A je pravda, že zatímco senioři častěji bydlí ve svém, mladí lidé platí stále vyšší nájmy a musejí dojíždět za prací. Druhou možností je, že statistici počítají míru inflace špatně, zdražování je ještě větší a starší lidé jím tedy trpí ještě více.

Kandidujete do voleb za VOLNÝ blok. Co můžete voličům slíbit, že s inflací uděláte?

Slibovat nebudu nic. Prázdných slibů máme za třicet let všichni plné zuby. Situace, do které jsme se dostali, nemá jednoduchá, bezbolestná řešení, protože jsme my, občané, ztratili důvěru ve stát, v instituce, v politiky. Bez důvěry náprava není možná. Nicméně řešení známe: Okamžitě snížíme schodek státního rozpočtu z 376 miliard korun na nulu. Osekáme ministerstva a úřednická místa a začneme rychle oddlužovat ekonomiku. Nebudeme se spoléhat na žádné peníze z unie – nikdo nám nikdy nedá nic zadarmo.

Zdroj: parlamentnilisty.cz, 2021-10-05

Co si ve volbách 2021 zvolíme, to budeme mít!
Volte č. 3 – volte VOLNÝ 3lok – volte svo3odu.

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok