Léková agentura EMA: Vakcíny Moderna a Pfizer mohou způsobit nemoci srdce

2021-07-27 | Všeobecné

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Evropská léková agentura (EMA) uvedla, že existuje možná souvislost mezi očkováním vakcínami od společností Pfizer/BioNTech a Moderna a zánětlivými onemocněními srdce. Doporučuje proto, aby byly v příbalovém letáku uvedeny jako velmi vzácné vedlejší účinky.

Bezpečnostní výbor Evropské lékové agentury (EMA, European Medicines Agency) dospěl k závěru, že po vakcínách proti covidu Comirnaty (od Pfizer/BioNTech) a Spikevax (od Moderny) se mohou vyskytnout zánětlivá onemocnění srdce. "Ve velmi vzácných případech může dojít k myokarditidě (zánět myokardu) a perikarditidě (zánět osrdečníku)," uvedla EMA 9. července 2021 ve své tiskové zprávě.

Výbor proto doporučil, aby tyto choroby byly uvedeny v informacích o přípravcích jako nové vedlejší účinky, ačkoliv jednoznačná souvislost potvrzena nebyla. EMA zároveň zdůrazňuje, že se jedná o velmi vzácné případy a pravděpodobnost výskytu těchto nežádoucích účinků je nízká. Přínosy vakcín navíc podle ní převyšují možná rizika.

Přesto by veřejnost měla mít povědomí o možném rozvoji zánětlivého srdečního onemocnění po očkování. Příznaky se mohou lišit, často se ale jedná o dušnost, zrychlený srdeční rytmus, který může být i nepravidelný, a bolest na hrudi.

Pokud tedy po očkování Pfizerem nebo Modernou zaznamenáte tyto příznaky, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

EMA eviduje v Evropském hospodářském prostoru 145 případů zánětu myokardu po Pfizeru a 19 po Moderně. Zánět osrdečníku registruje u 138 lidí naočkovaných Pfizerem a 19 naočkovaných Modernou. K 31. květnu přitom bylo v Evropském hospodářském prostoru podáno zhruba 177 milionů dávek vakcíny Pfizer/BioNTech a 20 milionů dávek Moderny.

Záněty srdce se zpravidla projevily do 14 dní po očkování, častěji po druhé dávce a u mladších mužů. Pět případů skončilo smrtí, přičemž tito pacienti byli buď v pokročilém věku, nebo měli doprovodné nemoci.

Syndrom děravých kapilár

Bezpečnostní výbor EMA v pátek zároveň vydal prohlášení, že nedoporučuje užívání vakcíny proti covidu Janssen od společnosti Johnson & Johnson u lidí, kteří trpí syndromem děravých kapilár, nebo ho v minulosti prodělali.

Syndrom děravých kapilár je velmi vážné a vzácné onemocnění, které při neléčení může být smrtelné. "Zdravotničtí pracovníci nesmí tuto vakcínu podávat nikomu, kdo má v anamnéze tento syndrom," zdůrazňuje EMA.

Agentura zároveň varuje před rozvojem syndromu jakožto vzácného vedlejšího účinku vakcíny Janssen. Zaznamenala výskyt tří případů do dvou dnů po očkování, z nichž dva byly smrtelné. K 21. červnu bylo na celém světě podáno 18 milionů dávek vakcíny od Johnson & Johnson.

Podle pracovníka lékové agentury by lidé starší 60 let neměli užívat vakcínu od AstraZenecy.

Zdroj: tn.nova.cz, 2021-07-09

Experimentální vakcinace: Kdo nese odpovědnost za vedlejší účinky?

• Výrobce vakcín se vzdává veškeré odpovědnosti za jakékoli možné vedlejší účinky experimentální vakcinace.
• Stát se vzdává veškeré odpovědnosti za jakékoli možné vedlejší účinky experimentální vakcinace.
• Veškerou odpovědnost za všechny možné vedlejší účinky experimentální vakcinace na sebe souhlasem s touto vakcinací bere pouze a jedině sám příjemce vakcinace!

Jaké řešení má VOLNÝ BLOK?
 • VOLNÝ blok je proti vynucované experimentální vakcinaci na covid-19.
 • VOLNÝ blok je pro plnou informovanost pacientů před jakoukoli vakcinací a jakoukoli léčbou.
 • VOLNÝ blok je proti vynucovanému testování na covid-19.
 • VOLNÝ blok přizve k řešení situace ty nejlepší odborníky.
 • VOLNÝ blok zajistí osvědčené kvalitní přípravky pro každého (Budesonid, Imunor, Ivermektin, Isoprinosine a další).

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

 1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
 2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
 3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
  Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

 • Změňte název článku.
 • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok