Koho (ne)volit? Co nám prozradí volební kalkulačka?

2021-09-14 | Volby, Z domova

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Do voleb zbývá jeden měsíc. Projít programy politických stran může voliči trvat i řadu dní. VOLNÝ blok nabízí nejméně trojí pohled na svůj volební program:

Volební kalkulačka

Pro ty, kdo nemají tolik času, je zde volební kalkulačka. Podívali jsme se za vás blíže na tu nejrozšířenější, která bude mít na rozhodování voličů největší vliv. Připravilo ji sdružení kohovolit.eu a převzaly ji největší zpravodajské servery. Odpovědi na omezený okruh 118 otázek poslalo 21 stran a hnutí kandidujících v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny – neodpověděl jen Pravý blok Petra Cibulky. Jak se tedy jednotlivé politické strany a hnutí liší a v čem se naopak zcela shodují?

Shoda v odchodu do důchodu i v biopalivech

Všechny strany bez výjimky se shodnou na tom, že by se neměl zvyšovat věk odchodu do důchodu. V komentářích k otázce však už většinou nevysvětlují, jak chtějí problém důchodů řešit.

Řešení dává pouze VOLNÝ blok:

„Důchodová reforma nemůže být založena na parametrických změnách-tedy ani na odchodu do důchodu, ani na výši důchodu. Navrhujeme transformaci důchodového systému, ne pouhou reformu.“

Podobně se téměř všechny strany shodují v tom, že jsou proti povinnému přidávání biosložek do paliv. Jediná strana, která chce povinnost zachovat, je nepřekvapivě ANO Andreje Babiše. Jeho Agrofertu ostatně zaplatil stát za biopaliva během posledních čtyř let pět miliard korun.

Rozpory kolem EU a NATO

Naopak nejméně se strany shodnou na členství v Evropské unii a NATO. V obou organizacích chce z velkých stran dále zůstat ANO, ČSSD, koalice Pirátů a STAN, koalice SPOLU a Přísaha. Komunisté sice chtějí vystoupit z NATO, ale neuvedli svůj postoj k Evropské unii. Trikolora chce setrvat v NATO. Na otázku, zda by Česká republika měla vystoupit z EU v komentáři píše, že se EU rozpadne.

Z EU i NATO chce vystoupit SPD a Volný blok.

Čí programy se protínají?

A jak by mohly vypadat povolební koalice, kdyby se strany rozhodovaly podle svých programů? Hnutí ANO má absolutně největší shodu se svým koaličním vládním partnerem ČSSD. Není tedy divu, že socialisté ztrácí přízeň: proč volit ČSSD, s nejistým výsledkem volebního úspěchu, když totéž dělá silné ANO? Obě strany shodně tvrdí, že by se policie měla přísněji zaměřit na porušování opatření proti šíření viru covid-19. Obě jsou pro vyvlastňování pozemků kvůli stavbě dálnic, obě shodně podporují zelenou politiku a obě svorně bojují proti víceletým gymnáziím. Zajímavé je, že hnutí ANO se vyhnulo odpovědi, zda si homosexuální páry mohou adoptovat dítě a zda má existovat homosexuální manželství, což podle volební kalkulačky ČSSD naopak požaduje.

Kromě ČSSD se hnutí ANO nejvíce shoduje s PirSTANem a hnutím Přísaha. Právě o Přísaze se přitom často mluví jako o béčku hnutí ANO. A právě s Přísahou má také pozoruhodně velkou shodu koalice SPOLU, tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Koalice SPOLU a Přísaha svorně chtějí finančně podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

SPD, nebo VOLNÝ blok?

Zajímavé srovnání nabízí souboj hnutí SPD a Volného bloku, jehož poslanci právě od SPD odešli. Volební kalkulačka potvrzuje, že Volný blok dnes převzal roli protestní strany, zatímco SPD se stalo umírněnou politickou silou. A tak zatímco SPD tvrdí v souladu s někdejší ombudsmankou Šabatovou, že se majitelé bytů nesmí rozhodovat o nájemnících podle etnicity, Volný blok uvádí:

„Ctíme soukromé vlastnictví, majitel se může rozhodovat podle kteréhokoli klíče – nejen etnicity.“

SPD nesouhlasí s právem občanů předložit návrh zákona pomocí petice.

Volný blok toto právo pro občany požaduje, protože „podporuje přímou demokracii, je však nutné vymezit podmínky petice – počet podpisů, kvorum nutné pro platnost apod.“

SPD na rozdíl od Volného bloku nechce umožnit talentovaným dětem, aby šly na víceletá gymnázia, liší se i v názoru na zákaz tělesných trestů dětí nebo zavedení školného na veřejných vysokých školách.

SPOLU, nebo Trikolora?

Nepříliš překvapivě se nejvíce shodují programy koalice SPOLU a koalice Trikolora Svobodní Soukromníci. Není divu. TSS je plná členů a podporovatelů ODS, TOP09 a KDU ČSL. Např. spoluzakladatelka Trikolory a celostátní lídr koalice Zuzana Majerová-Zahradníková byla do Poslanecké sněmovny v roce 2017 zvolena v dresu ODS, hejtmanem za ODS byl i dnešní zlínský lídr Trikolory, lídr Trikolory v Olomouckém kraji daroval v minulosti KDU-ČSL 300 000 Kč a například trojkou pražské kandidátky je někdejší poslanec za TOP 09 Václav Kubata. Obě koalice jsou svorně proti přímé demokracii, souhlasí s vyvlastňováním pozemků a odmítají, aby soudy přihlížely k dosavadní beztrestnosti pachatelů.

Zajímavé je, že Babišovo ANO má s ČSSD shodu 69 % a s PirSTANem 67 % – stejně jako hnutím Roberta Šlachty Přísaha.

Komunistům je programově nejblíže hnutí ANO, PirSTAN, SPD a Přísaha. Nejdále od komunistů je Volný Blok.

SPD by si kromě hnutí ANO rozuměla s koalicí SPOLU, TSS a Přísahou.

Úplně největší rozdíl pak je mezi Volným Blokem a ČSSD, kteří se shodují pouze v třetině programových bodů. Tomu odpovídá i odlišný přístup k úředníkům – zatímco ministryně Maláčová z ČSSD chce přidat všem státním zaměstnancům dalších 3000 Kč, VOLNÝ blok ve svém rozpočtu naopak počítá se škrty právě v platech státních úředníků.

Zdroj: Petr Brandtner, parlamentnilisty.cz, 2021-09-12
Foto: Hans Štembera

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok