Kdo „kontroluje fakta“ o Covidu na sociálních sítích? Skryté vazby Reuters na společnost Pfizer a Světové ekonomické fórum!

2021-09-18 | Odhalení, Ze světa

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Agentura Reuters se nyní zabývá "ověřováním faktů" na Facebooku a Twitteru ohledně vakcín COVID, přestože má vazby na společnost Pfizer, Světové ekonomické fórum a iniciativu Trusted News. Kdo určuje, co je dezinformace? Co má společného Světové ekonomické fórum s Covid-19?

Provázané vazby Reuters se sociálními sítěmi

Od počátku pandemie označují giganti sociálních médií, včetně Facebooku, Twitteru a YouTube, příspěvky související s COVID, které sociální média považují za "nepravdivé nebo zavádějící", jako dezinformace.

To není žádná novinka – většina uživatelů sociálních médií si je této praxe vědoma, zejména v souvislosti s nedávnými titulky uvádějícími zvýšený tlak Kongresu a Bílého domu na agresivní potírání "dezinformací o vakcínách".

Někteří uživatelé sociálních médií – a konzumenti online zpravodajství – však možná nevědí méně známou skutečnost: Reuters, který patří mezinárodní multimediální společnosti Thomson Reuters Corporation s obratem 40 miliard dolarů, se také zabývá "ověřováním faktů" na sociálních sítích.

Reuters zveřejňuje své komentáře k ověřování faktů online ve formátu, který má připomínat nové články, jež se objevují při vyhledávání na internetu.

Agentura Reuters 2.srpna 2021 oznámila novou spolupráci s Twitterem, jejímž cílem je "rychleji poskytovat věrohodné informace na této sociální síti v rámci boje proti šíření dezinformací".

V únoru agentura Reuters oznámila podobné partnerství s Facebookem, jehož cílem je "ověřit fakta" v příspěvcích na sociálních sítích.

Při oznámení partnerství s Facebookem a Twitterem v oblasti ověřování faktů se však agentura Reuters o této skutečnosti nezmínila: tato zpravodajská organizace má vazby na společnost Pfizer, Světové ekonomické fórum (WEF) a Trusted News Initiative (TNI), průmyslovou spolupráci významných zpravodajských a globálních technologických organizací, jejímž deklarovaným posláním je "bojovat proti šíření škodlivých dezinformací o vakcínách".

Agentura Reuters rovněž neuvedla žádná kritéria, podle nichž by informace byly definovány jako "dezinformace", a nezveřejnila kvalifikaci osob odpovědných za určování faktů oproti nepravdivým nebo zavádějícím "dezinformacím".

Lékař byl vyhozen z LinkedIn za to, že upozornil na vazby agentury Reuters na TNI, Pfizer a WEF.

Dr. Robert Malone, lékař a vynálezce mRNA vakcín a RNA léků, uvedl, že si myslí, že každý, kdo čte články agentury Reuters "ověřující fakta" o obsahu souvisejícím s Covidem, by měl vědět, jak říká Malone, o zjevném střetu zájmů.

Dne 28. června Malone napsal na Twitteru toto:

Pokud jde o Trusted News Initiative a cenzuru informací týkajících se štafety vakcíny Covid, upozorňujeme na propojení mezi společností Pfizer a agenturou Reuters. To bych nazval novinářským konfliktem na internetu. Co si o tom myslíte vy?

Adresováno:
Jim Smith Thomson Reuters Foundation, Marshallova univerzita

Člen správní rady společnosti Pfizer, předseda správní rady Nadace Thomson Reuters, bývalý prezident a generální ředitel společnosti Thomson Reuters New York, Spojené státy americké.

V tweetu Malone ukázal profil Jima Smithe na LinkedIn:

"Jim Smith, který je členem správní rady společnosti Pfizer, je také bývalým prezidentem a současným předsedou nadace Thomson Reuters Foundation a generálním ředitelem a ředitelem mateřské společnosti Reuters, Thomson Reuters Corporation – veřejně obchodovaného "poskytovatele finančních informací ... pro podniky, vlády a jednotlivce po celém světě."

Twitter příspěvek necenzuroval ani neodstranil. Když však Malone zveřejnil stejné informace na síti LinkedIn, byl následující den z této platformy vykázán za porušení "uživatelské smlouvy a zásad profesionální komunity LinkedIn proti sdílení obsahu, který obsahuje zavádějící nebo nepřesné informace".

Společnost LinkedIn koupil v roce 2016 za 26,2 miliardy dolarů Microsoft, když byl v jejím čele ještě spoluzakladatel Bill Gates. Provozní ředitel a viceprezident společnosti Microsoft Kirk Koenigsbauer je rovněž členem představenstva společnosti Thomson Reuters.

Gates, který má mít z prodeje vakcíny proti Covidu značný zisk, stále vlastní akcie společnosti Microsoft – podle posledních odhadů v hodnotě asi 5,1 miliardy dolarů. V březnu 2021 Gates odstoupil z představenstva společnosti Microsoft, ale nadále působí jako technologický poradce generálního ředitele této technologické firmy.

Maloneův profil na LinkedIn byl nakonec obnoven, ale až po sérii e-mailů, které inicioval Malone s vedením LinkedIn.

V rozhovoru pro The Defender Malone hovořil o svých příspěvcích na Twitteru a LinkedIn – proč je zveřejnil, jaké reakce vyvolaly a proč je důležité, že agentura Reuters spolupracuje se společnostmi ze sociálních sítí, aby upozornila na to, co její pracovníci pro kontrolu faktů považují za "dezinformace".

Malone se ve svých příspěvcích na Twitteru a LinkedIn zaměřil na společnost TNI a její vazby na Pfizer a Reuters. V příspěvcích se svých sledujících ptal, zda si myslí, že skutečnost, že TNI cenzuruje informace o bezpečnosti vakcíny COVID – vzhledem k vazbám TNI na společnosti Pfizer a Reuters – představuje "novinářský střet zájmů".

"Tu otázku jsem položil trochu kostrbatě," řekl Malone. "Ale když se vrátíte k tomu příspěvku na LinkedIn, objevilo se na něj obrovské množství reakcí, kde lidé shodně říkali, že se jedná o absolutní střet zájmů."

Malone vysvětlil:

"Máme tu horizontální integraci mezi farmaceutickými firmami, velkými technologiemi, velkými médii, vládou a tradičními médii. Není to jen Trusted News Initiative (TNI). Jde o něco víc. Totéž platí pro společnost Merck a všechny ostatní. Společnost Pfizer zde hraje opravdu dost agresivně."

Kromě střetu zájmů, který Malone uvedl ve svých příspěvcích na Twitteru a LinkedIn, mu vadí i nedostatek transparentnosti – ať už ze strany Reuters, Facebooku nebo TNI – ohledně toho, kdo a na základě jakých kritérií definuje "dezinformace".

Malone řekl serveru The Defender, že na základě jeho průzkumu většina ověřovatelů faktů nemá vzdělání v oblasti vědy nebo zdravotnictví. Přesto i bez takové kvalifikace a bez práce s transparentní definicí "dezinformace" jsou kontroloři faktů schopni ukončit online komunikaci mezi vědci a lékaři tím, že označují nebo mažou příspěvky.

Ještě horší však je, že pokud ověřovatelé faktů označí příspěvky lékaře, jako je on sám, za "dezinformaci", může být toto tvrzení ověřovatele faktů potenciálně použito jako odůvodnění pro odebrání lékařské licence.

"Jak to může být v nejlepším zájmu veřejnosti?" zeptal se Malone.

Agentura Reuters, iniciativa Trusted News a její partneři na sociálních sítích jsou členy TNI, jejímž deklarovaným cílem je "chránit publikum a uživatele před dezinformacemi, zejména kolem ohrožených okamžiků, jako jsou volby".

V prosinci 2020 TNI v tiskové zprávě uvedla, že rozšiřuje své zaměření na boj proti šíření škodlivých dezinformací o vakcínách a konspiračních teorií, protože důvěra veřejnosti ve vakcíny je pro jejich přijetí a úspěch klíčová.

Podle BBC mezi další partnery TNI patří Google/YouTube, Facebook, Microsoft, The Washington Post (vlastněný Jeffem Bezosem), Twitter, BBC, Associated Press, Agence France-Presse, CBC/Radio-Canada, European Broadcasting Union, Financial Times, First Draft a The Hindu.

V tiskové zprávě TNI z prosince 2020 se uvádí:

V souvislosti se zavedením několika možných nových vakcín COVID-19 došlo k nárůstu 'protivakcinačních' dezinformací, které se šíří online mezi miliony lidí.

Příkladem jsou široce sdílené příspěvky, které spojují nepravdy o vakcínách se svobodou a individuálními svobodami. Jiné příspěvky se snaží bagatelizovat rizika koronaviru a naznačují, že za vývojem vakcíny je skrytý motiv.

Partneři TNI se budou vzájemně upozorňovat na dezinformace, které představují bezprostřední ohrožení života, aby platformy mohly obsah neprodleně přezkoumat, zatímco vydavatelé zajistí, aby nevědomky znovu nezveřejňovali nebezpečné nepravdy.

Tisková zpráva TNI sice nabídla příklady, které nazvala "dezinformacemi proti očkování", ale neposkytla ucelený seznam kritérií, jak by dezinformace definovala.

V tiskové zprávě se však uvádí následující: "Je důležité, aby publikum vědělo, že se může obrátit na zdroje, kterým důvěřuje, a získat přesné a nestranné informace" – aniž by bylo zveřejněno, že člen představenstva společnosti Pfizer Jim Smith je zároveň předsedou nadace Thomson Reuters Foundation, která je členem TNI.

Jasné propojení mezi firmou Pfizer a Reuters

Jak Malone upozornil ve svých příspěvcích na Twitteru a LinkedIn, Smith byl v roce 2014 jmenován do představenstva společnosti Pfizer.

Podle webových stránek společnosti Pfizer je Smith členem výboru pro audit a předsedou výboru pro odměňování, který mimo jiné stanovuje roční a dlouhodobé výkonnostní cíle a úkoly pro generálního ředitele společnosti Pfizer Alberta Bourlu a určuje odměny pro Bourlu a výkonný tým.

Smith však působí také jako předseda nadace Thomson Reuters Foundation, která sama sebe popisuje jako "firemní nadaci společnosti Thomson Reuters, globální společnosti poskytující zpravodajské a informační služby".

Nadace uvádí, že jejím posláním je "prosazovat svobodu médií, podporovat inkluzivnější ekonomiku a prosazovat lidská práva".

Podle svých internetových stránek nadace podporuje "místní média, aby vytvářela přesnou, nestrannou a spolehlivou žurnalistiku, která posiluje odpovědnost vlád a podniků a zajišťuje přístup veřejnosti k informacím".

Nadace uvádí, že také školí "reportéry po celém světě a podporuje integritu, nezávislost a svobodu od zaujatosti ve zpravodajství".

Na stránkách WEF jsou uvedeny další tyto společnosti: Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Moderna, Facebook, Google, Amazon, Bill & Melinda Gates Foundation a zpravodajské organizace jako TIME, Bloomberg a The New York Times.

Světové ekonomické fórum a Covid-19

V říjnu 2019 uspořádalo Světové ekonomické fórum (WEF) ve spolupráci s Nadací Billa a Melindy Gatesových a Centrem zdravotní bezpečnosti Johnse Hopkinse cvičení na vysoké úrovni s živou simulací pandemie, při němž byl použit "nový koronavirus", aby "připravil vedoucí představitele veřejného a soukromého sektoru na reakci na pandemii".

Světové ekonomické fórum (WEF) a jeho partneři jsou součástí globální agendy nazvané "Velký reset", která využila pandemii COVID k výzvě k "resetu" globální ekonomiky a kompletní změně způsobu života světové populace.

Propagátoři Velkého resetu plán rámují jako "udržitelný rozvoj" a "kapitalismus zainteresovaných stran", ale kritici plánu tvrdí, že se snaží monitorovat a kontrolovat svět prostřednictvím digitálního dohledu, staví se proti kapitalismu a svobodnému podnikání a chtějí nahradit svobodnou společnost technokracií.

WEF je také partnerem TPG, přední světové investiční společnosti Neilson, firmy zabývající se informacemi, daty a měřením, McKinsey and Company, partnera globální, informační a technologické praxe, a Blackstone Group.

Současný prezident, generální ředitel a ředitel společnosti Thomson Reuters Steve Hasker působil jako hlavní poradce společnosti TPG Capital; generální ředitel CAA Global, společnosti z portfolia TPG Capital; globální prezident a generální ředitel společnosti Nielsen; a více než deset let pracoval ve společnosti McKinsey.

Nadace Thomson Reuters jmenovala 14. června 2021 Yasira Khana šéfredaktorem, který povede tým reportérů a bude dohlížet na digitální transformaci její zpravodajské nabídky. V tiskové zprávě nadace uvedla, že rozšířila svůj zpravodajský a digitální tým díky financování ze strany Skollovy nadace, která je rovněž členem WEF.

V roce 2018 oznámila agentura Reuters strategické partnerství se společností Blackstone. V rámci této transakce prodala společnost Thomson Reuters většinový 55% podíl ve své divizi finančních a rizikových služeb, která je jedním z největších světových poskytovatelů dat a infrastruktury finančních trhů, soukromým kapitálovým fondům spravovaným společností Blackstone a ocenila tuto divizi na 20 miliard dolarů.

Zdroj: childrenshealthdefense.org, 2021-08-11

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok