Intubace může být rizikem pro pacienty s Covidem-19

2021-08-19 | Všeobecné, Ze světa

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

U 13,5 % pacientů s Covidem ventilovaných na jednotce intenzivní péče se objevila aspergilóza. Antimykotika předepisovaná ve vysokých dávkách, která se používají k boji proti této plicní infekci, mohou rovněž podporovat vznik rezistentních kmenů.

Přední francouzské noviny Le Monde přinesly 10. srpna 2021 rozhovor s přední odbornicí lékařské parazytologie a mykologie Anne-Lise Bienvenu, která je inciátorkou rozsáhlé vědecké studie o používání antimykotik na jednotkách intenzivní péče probíhající v Lyonu.

Intubace, aspergilóza a úmrtí na Covid

Aspergilóza, plicní infekce způsobená spórami hub, je málo známou, ale ničivou zdravotní pohromou. Na invazivní plísňové infekce umírá každoročně na celém světě více než 1,5 milionu pacientů. K tomu může dojít v nemocnicích při intubaci na jednotce intenzivní péče. Bylo prokázáno, že aspergilóza způsobuje výrazně více úmrtí u pacientů s Covidem v důsledku oslabení imunitního systému, ale také v důsledku možného zneužívání antimykotik, které může vést ke vzniku rezistentních kmenů. Podle americké studie se u 13,5 % pacientů s Covidem ventilovaných na jednotce intenzivní péče objevila aspergilóza. Polovina pacientů postižených jak SARS-CoV-2, tak plísňovou infekcí zemřela, zatímco úmrtnost pacientů pouze s těžkou formou Covid se odhaduje v průměru na 30 %.

"Cílem je porovnat používání antimykotik s počtem diagnostikovaných případů plicní aspergilózy. V případě potřeby budeme moci vybrané soubory podrobněji prozkoumat a analyzovat, jak byla antimykotika používána," vysvětluje Anne-Lise Bienvenu, lékařka parazytologie a mykologie pracující v nemocnici Croix-Rousse v Lyonu.

Podle této odbornice na antimykotika poskytuje pandemie "příležitost k bezprecedentní retrospektivní studii a ukazuje potřebu posílit opatření pro správné používání protiplísňových léčiv v reakci na závažný problém veřejného zdraví".

"V první vlně byla podávána empirická antimykotická léčba, zejména proto, aby se předešlo plicním komplikacím pacienta léčeného na jednotce intenzivní péče. Houba se však brání a může vyvinout mutace, které jí umožní uniknout této léčbě," vysvětluje Anne-Lise Bienvenu, podle níž nadměrná spotřeba antimykotik může způsobit, že tato léčba bude méně účinná.

Zdroj: lemonde.fr, 2021-08-10

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok

Výzvy a oznámení

AKCE volného bloku