Hana Lipovská, Volný blok: Tvrdě ořežeme byrokracii. Osm ministerstev stačí.

2021-09-06 | Volby, Z domova

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

S národohospodářkou Hanou Lipovskou, která vede kandidátku VOLNÉHO bloku v Pardubickém kraji, jsme hovořili o rekordním zadlužení, a hlavně o léčbě nemocné ekonomiky.

Co je největším problémem české ekonomiky?

Stát. Správný stát musí být malý, silný a mrštný. Náš stát však posledních dvacet let vyrostl, ztloustl, a hospodářství arogantně dusí, než aby mu sloužil.

Jak stát ekonomice škodí?

Neuvěřitelně ji zadlužil. Dnes připadá na čtyřčlennou rodinu zhruba milión korun státního dluhu. Jen v posledním roce jsme tak projedli kus bohatství našich dětí. Správná úroveň státního dluhu je nula. Cokoli vyššího je problém.

Jde naše hospodářství ještě oddlužit? Kdo ponese náklady?

Samozřejmě. Jen musíme chtít. Uměním není hospodářství oddlužit, ale oddlužit je tak, aby nesli náklady ti, kvůli kterým dluh vznikl. Ne senioři nebo rodiny s dětmi. Klíčem jsou úspory. Už Alois Rašín říkal "Pracovat a šetřit!" Budeme muset stát přinutit, aby pracoval ve prospěch občanů a s šetřením začal u sebe. Lidé už nemají na čem a z čeho šetřit. Vypracovali jsme proto návrh rozpočtu na rok 2022. Chceme jej prosadit proti rozpočtu ministryně Schillerové, který nás má zadlužit o dalších 300 miliard. Pro představu – taková obří suma odpovídá zhruba sto tisícům bytů! Druhým krokem je náš plán "Refresh".

Co si pod tím máme představit?

Nemám ráda anglicismy, ale slovo "refresh" je velmi trefné. Znamená totiž oživit, obnovit, vzpružit, ale také osvěžit paměť. A právě to naše hospodářství potřebuje. Musíme se rozvzpomenout na kořeny našeho úspěchu, kdy jsme se dostali velmi rychle na světovou ekonomickou špici.

Pokud VOLNÝ blok vyhraje volby, jak bude ten "refresh" ekonomiky vypadat?

Radikálně snížíme počet úřednických míst. Ještě žádná země na světě nezbohatla díky rozbujelé byrokracii. Žádnou ekonomiku nevzpružily dotace, regulace, zákazy a příkazy. Podstatou úspěchu je neomezená podnikavost, svoboda v práci a myšlení, a vědomí odpovědnosti za zemi, která je našim dědictvím. Dosavadních patnáct ministerstev zredukujeme na osm. Podobně zrušíme mimorozpočtové fondy, kraje, většinu vládních agentur a zbytečné úřady. Výdaje státního rozpočtu klesnou o celou třetinu. Uspořené peníze nebudeme utrácet, ale použijeme je ke splacení dluhu. Do roku 2030 bude naše země bez zbytečného tuku, bez regulace, bez neproduktivní armády úředníků, a především bez dluhů. Samozřejmě, bolet to trochu bude. Ale jen ty, kdo se měli během covidové pandemie dobře na úkor ostatních.

A co pak?

Přijmeme ústavní zákon o každoročně vyrovnaném státním rozpočtu. Pak to už bude na každém z nás.

Není to moc idealistické? Můžeme to dokázat?

Refresh ekonomiky samozřejmě možný je. Ale nelze jej dělat proti vůli občanů. Jsou to občané, kdo rozhodnou ve volbách, jestli chtějí mít malý, silný stát, ve kterém budeme moci svobodně pracovat, podnikat, žít a vychovávat děti, anebo jestli chtějí živit zbytečné úředníky a přihlížet pádu do bídy. Kouzlo a spravedlnost voleb je v tom, že za výsledek nese odpovědnost každý z nás. A každý je u urny sám.

Zdroj: Deník Metro, 2021-09-06

Co si ve volbách 2021 zvolíme, to budeme mít!
Volte č. 3 – volte VOLNÝ blok. Zvolte si volnost a svobodu.

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok