H. Lipovská, J. Bobošíková, Volný blok: Za zdražování může vláda i opozice. Zavlekly nás do dluhové pasti.

2021-09-20 | Volby

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Proč je všechno pořád dražší? A co se s tím dá dělat? Ptali jsme se ekonomek Jany Bobošíkové (JB) a Hany Lipovské (HL), které ve volbách kandidují za politickou stranu č. 3, za VOLNÝ blok v Praze a v Pardubickém kraji.

Podle Českého statistického úřadu je inflace 4,1 %. Je to problém nebo se vlastně nic neděje?

HL: Samozřejmě, že se děje! Ceny stoupají, jsou ohroženy i úspory. Míra inflace je nyní nejvyšší za posledních třináct let. Zvykli jsme si žít v prostředí relativně mírného zdražování, a úplně jsme zapomněli, co znamená, když ceny skokově rostou.

Politici i centrální bankéři se paradoxně a zcela chybně báli, že ceny budou klesat a ekonomika se tak zastaví. Dělali všechno pro to, aby se začalo zdražovat.

Proč jim vadilo, že by ceny klesaly a my si tak mohli koupit více?

HL: Tvrdili zcela nesmyslně, že když budou ceny klesat, přestaneme my, zákazníci, nakupovat. Mysleli si, že budeme vyčkávat, až ceny klesnou ještě více.

JB: A to je hloupost. Můžeme pár měsíců vyčkávat s nákupem nového mobilu nebo auta, ale neodložíme nákup rohlíků nebo mléka jen proto, že za rok možná budou levnější. Skutečné důvody byly v něčem úplně jiném.

V čem?

JB: Na zdražování přece nejvíce vydělávají dlužníci. Představte si, že dlužíte tři sta korun, když stojí chleba 30 Kč. Než peníze vrátíte, chleba zdraží na 50 korun. Jinými slovy, i když vrátíte celé dlužné tři stovky, ve skutečnosti jste si půjčili deset bochníků – ale vracíte jenom šest. Dlužník na zdražování vydělává, věřitel prodělává. A největším dlužníkem v naší zemi je náš stát. A věřitelem občan.

Takže zadlužené vládě inflace, a s ní spojené zdražování, vyhovuje?

HL: Samozřejmě! Inflace je jedním ze způsobů, jak vláda přenese na občany splátku dluhů, které nadělala. Důsledky vládního dluhu tak dopadají nejhůře na ty nejchudší, především na důchodce, kteří musí mnohdy vystačit s malým důchodem. A navíc jim tak vláda ukrajuje z celoživotních úspor.

Kdo za to může?

HL: Částečně centrální banka, která od roku 2013 dělala všechno pro to, aby ceny rostly. Znehodnocovala korunu a na úkor občanů tak podporovala úzkou skupinu exportních firem, které navíc mnohdy nejsou v českých rukou. Výsledky práce našich lidí tak končily na účtech v cizině.

JB: V poslední době však největší podíl viny nese vláda. Poté, co kvůli covidu zavřela ekonomiku a zastavila výrobu, začala rozdávat peníze, aby lidé neprotestovali a smířili se s domácím vězením. Na covidová opatření politici dali přes 550 miliard, naše výroba však klesala nejvíce v celé historii. Peníze, které vláda štědře rozdávala občanům tak nebyly nic jiného než jen bezcenné, ničím nepodložené papírky.

Obě kandidujete ve volbách do poslanecké sněmovny za stranu Volný blok. Jaká opatření navrhujete?

HL: Do roku 2030 snížíme státní dluh z dnešních 2200 miliard korun na nulu.

JB: A zrušíme minimálně třetinu všech úřednických míst ve státní správě. Ekonomika se musí konečně zase nadechnout.

Zdroj: Metro, 2021-09-20

Co si ve volbách 2021 zvolíme, to budeme mít!
Volte č. 3 – volte VOLNÝ 3lok – volte svo3odu.

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok