GBS: Proč vakcinace nesmí být povinná?

2021-08-10 | Všeobecné, Ze světa

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Stručně: Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) 22. 7. 2021 oznámila, že zařadila nervové autoimunitní onemocnění Guillainův–Barrého syndrom (GBS) mezi možné vzácné vedlejší účinky vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson. EMA přitom analyzovala 108 případů tohoto onemocnění, nahlášených celosvětově ke 30. červnu. Expertní poradní orgán amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) pak uvedl, že u vakcíny nadále převažují její výhody nad případnými riziky.

Jak se Guillainův–Barrého syndrom projevuje?

Nemoc se projevuje vzestupnou paralýzou, začínající slabostí v nohou, která se šíří do horních končetin a obličeje. GBS se dá vyléčit, nicméně při vážných plicních komplikacích může skončit smrtí. Jde o jednu z hlavních příčin netraumatických paralýz na světě.

Agentura EMA připomněla, že k uvedenému datu dostalo vakcínu přes 21 milionů lidí.

Bezpečností výbor agentury došel po analyzování dostupných dat k závěru, že mezi vakcínou společnosti Johnson & Johnson a syndromem GBS může existovat příčinná souvislost. Zdůraznil však, že případy výskytu tohoto syndromu po očkování vakcínou amerického výrobce byly hlášeny velmi zřídka. Při uvedeném počtu případů a očkovaných se tento syndrom vyskytl u 0,0005 procenta lidí.

Vzhledem k podezření na spojitost mezi očkovací látkou a GBS u některých pacientů bude CDC nově ve svých materiálech nabádat pacienty, kteří již onemocnění v minulosti prodělali, aby nejprve zjistili, zda by si nemohli nechat aplikovat některou z jiných vakcín schválených v USA, tedy preparáty firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna. CDC rovněž upraví materiály, které instruují lékaře ohledně toho, jak o očkovací látce informovat pacienty. Nové upozornění se objeví i v sekci často kladených otázek na webových stránkách střediska.

Společnost J&J včera v prohlášení uvedla, že výhody její očkovací látky převládají nad možnými riziky. Členové poradního orgánu CDC podle činitelky střediska vyjádřili silnou podporu tomu, aby se vakcína v USA nadále používala.

GBS postihuje periferní nervovou soustavu, způsobuje bolesti, znecitlivění a svalovou slabost. V nejzávažnějších případech může vést k ochrnutí, většina lidí se však z onemocnění zcela vyléčí, upřesnila EMA.

Zdroj: euroskop, ČTK, 2021-07-23

Řešení VOLNÉHO bloku

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok