Babišova „protikorupční“ vláda? Česko je na úrovni Rwandy, prošel jen zlomek opatření

2021-08-24 | Z domova

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Po téměř čtyřech letech vlády Andreje Babiše je Česko v hodnocení korupce podle Transparency International na úrovni Rwandy. Mnohé slibované protikorupční zákony jsou dodnes jen ve fázi návrhu. Pokud by je parlament přijal, umožnily by například kontrolovat zakázky pro Agrofert a Jaroslav Faltýnek či poradci Miloše Zemana by museli oznamovat své lobbistické schůzky.

Když ministři Andreje Babiše v roce 2018 sepisovali programové prohlášení vlády, zamýšlený boj proti korupci byl jedním z klíčových bodů. Od té doby se však Česko propadlo v indexu vnímání korupce, který sestavuje Transparency International, o celkem 11 příček - až na loňské 49. místo.

Aktuální postavení sdílí Česko s Rwandou nebo Ománem

A v loňské zprávě v plnění doporučení protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO) bylo Česko mezi 42 sledovanými zeměmi nejhorší. Že teorii boje proti korupci Česko nezvládá převést do praxe, říká i nedávno vydaná zpráva Evropské komise o stavu právního státu v zemích EU.

"Zapojil jsem se do politiky, abych se se svým hnutím angažoval v boji proti korupci, a v důsledku toho jsem přišel o hodně peněz," přesto vyprávěl Babiš loni v září pro německý časopis Der Spiegel v rozhovoru, v němž se označil za člověka s "mimořádně dobrou morálkou".
"Flagrantní selhání v omezování korupce"

Vláda premiéra, u něhož nyní pražské městské státní zastupitelství opět rozhoduje, zda ho v kauze Čapí hnízdo obžaluje z dotačního podvodu, v programovém prohlášení slíbila konkrétní protikorupční zákonná opatření. Z analýzy Aktuálně.cz plyne, že za téměř čtyři roky Babišovy vlády se podařil prosadit jen zlomek slibů.

"Vláda, která sama sebe označovala za protikorupční a k několika konkrétním protikorupčním opatřením se přímo zavázala i ve svém programovém prohlášení, nakonec vychází hůře než opozice. Většinu klíčových opatření se totiž vládě prosadit nepodařilo," uvádí právník Lukáš Kraus z Rekonstrukce státu a sdružení Frank Bold, které je členem protikorupční rady vlády.

Zdroj: aktualne.cz, 2021-08-09

Co si ve volbách 2021 zvolíme, to budeme mít.
Zvolte si volnost a svobodu. Volte VOLNÝ blok!

Jaké řešení má VOLNÝ blok?

PROSÍME, SDÍLEJTE VŠEM, VŠEMI ZPŮSOBY

Jak sdílet e-mailem?

Podrobný návod: Proč a jak sdílet všem, všemi způsoby?

Volný blok je cenzurován a blokován na Facebooku, Twitteru, YouTube i v masmédiích, včetně České televize. Prosíme, sdílejte informace svým kontaktům také e-mailem.

  1. Název článku zkopírujte do předmětu e-mailu.
  2. První odstavec článku vložte do těla e-mailu.
  3. Odkaz na článek připojte pod odstavec do e-mailu.
    Pod odkaz přidejte výzvu: Prosím, přepošlete to všem svým kontaktům.

Jak obejít cenzuru na e-mailových službách:

  • Změňte název článku.
  • V názvu článku vynechte některá písmena.

Před změnou: Turnikety nevpustí neočkované – už se nikam nedostanete
Po změně: Trnkety nevstí nčkované – už ani krok

Výzvy a oznámení

AKCE volného bloku